Wczoraj były to wyższy niż prognozowano odczyt indeksu Ifo z Niemiec oraz bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych utrzymała się blisko najniższych poziomów od początku kryzysu z lat 2077-2009. To sprzyja podtrzymaniu apetytu na ryzyko, jednak widać, że impet wzrostowy powoli zaczyna wyhamowywać. Z drugiej strony mamy kontrastujące z napływającymi danymi prognozy Komisji Europejskiej zakładające, że PKB strefy euro skurczy się w tym roku o 0,3%, po tym jak w 2011 roku najprawdopodobniej wzrósł on o 1,4%. Co więcej, podczas wczorajszego wywiadu dla Wall Street Journal Mario Draghi powiedział, że ożywienie gospodarcze następuje bardzo wolno i wciąż istnieje ryzyko spowolnienia.

Na rynku walutowym eurodolar kontynuuje wzrosty. Obecnie para handlowana jest tuż powyżej oporu na poziomie 1,3380, co może przynieść wkrótce chwilowe odreagowanie. Od początku tego tygodnia bowiem europejska waluta zyskuje na wartości bez większych korekt. Polska waluta również kontynuuje aprecjację. Podczas czwartkowej sesji zostało ustanowione nowe tegoroczne minimum na USDPLN, tak więc jeśli jeszcze złoty znajdzie się na nowych maksimach w stosunku do euro, to jest szansa na głębszą korektę wzrostową na parach złotowych.

Dzisiaj rozpoczyna się szczyt G20 w Mexico City, gdzie głównym tematem będą rozmowy na temat zwiększenia zdolności finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z Wielkiej Brytanii poznamy dane na temat PKB za III kwartał 2011 roku. Notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii rozbudziły oczekiwania na dalsze ilościowe luzowanie polityki monetarnej. Co więcej, członek Banku Anglii (Fisher) powiedział, iż niepewność ekonomiczna może przynieść konieczność zwiększenia tamtejszego QE w przyszłości, co zaważyło na notowaniach funta. Jak na razie jednak GBPUSD nie przełamał kluczowych wsparć, co przy utrzymującym się spadku awersji do ryzyka może doprowadzić do powrotu notowań w rejon najbliższego oporu na poziomie 1,5840. Uważnie będą śledzone również dane z USA- w szczególności indeks nastrojów Michigan.

EURPLN
Eurozłoty znajduje się coraz bliżej ostatnich minimów. Techniczny obraz rynku i układ fal na wykresie dziennym sprzyja ustanowieniu nowego minimum, co dopełniłoby strukturę fal i zwiększało prawdopodobieństwo większej korekty wzrostowej na EURPPN. Utrzymujący się apetyt na ryzyko będzie sprzyjał realizacji takiego scenariusza. Silnym oporem pozostają okolice 4,20.

Reklama

EURUSD
EURUSD sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych, kontynuując wzrosty w rejon 1,3420/30, gdzie znajduje się istotne geometryczne opory. Linia trendu wzrostowego wyznacza silne wsparcie na poziomie 1,3100. Ewentualna korekta może przynieść odreagowanie w rejon 1,3320.

GBPUSD
Silna strefa wsparcie w rejonie 1,5640-1,5660 skutecznie ogranicza spadki na GBPUSD. Para obecnie kontynuuje wzrosty w okolice 1,5800. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 1,5840, gdzie opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych.

USDJPY
USDPLN ustanowił nowe tegoroczne minimum. Para zbliża się do wsparcia na poziomie 3,09, które wyznacza 50% zniesienie Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku maja 2011 roku. Wspomniany poziom może wyhamować spadki i przyczynić się do korekty wzrostowej na USDPLN.