Wskutek zaniedbań i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności importowane z Meksyku i USA ziarno nasączone metylortęcią trafiło do spożycia na wsiach. Zmarło 650 osób, choć pojawiają się liczby kilkukrotnie większe.
Ponad 600 osób zmarło wiosną 1981 r. w Hiszpanii, gdy przeznaczony do użytku przemysłowego olej rzepakowy trafił w niewyjaśnionych okolicznościach na uliczne stragany jako oliwa z oliwek.
W ostatnich latach największym echem odbiły się afera dioksynowa w Belgii, choroba szalonych krów oraz mleko zatrute melaminą w Chinach. Afera dioksynowa zaczęła się na początku 1999 r., gdy farmerzy zwrócili uwagę na zwiększoną śmiertelność kurcząt. Choć inspektorzy sanitarni stwierdzili obecność dioksyn w paszy, działania podjęto dopiero w maju. Efekt: wybicie 7 mln kurcząt, 50 tys. świń, wstrzymanie eksportu belgijskich produktów pochodzenia zwierzęcego i straty szacowane na 25 mld franków belgijskich.
Przyczyną rozprzestrzeniania się gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), zwanej chorobą szalonych krów, było dodawanie do paszy mączki mięsno-kostnej. Było to rozpowszechnione w wielu krajach, ale epidemia BSE najpoważniejszy przebieg miała w Wielkiej Brytanii, gdzie obniżono standardy przygoto„wywania preparatu. Na BSE zachorowało tam 180 tys. sztuk bydła, a w ramach powstrzymywania epidemii 4,4 mln zabito. Na przenoszoną w ten sposób na ludzi chorobę Creutzfeldta-Jakoba (vCJD) zmarło tam 166 osób. Straty ponieśli brytyjscy hodowcy bydła, bo od 1996 do 2006 r. brytyjska wołowina była objęta embargiem.
Reklama
W 2008 r. w Chinach doszło do masowych zatruć dzieci i niemowląt mlekiem w proszku. Okazało się, że dodawano do niego melaminę – związek chemiczny, który podwyższa zawartość białka podczas analiz. Z powodu spożycia skażonego mleka zachorowało ok. 300 tys. dzieci, z czego sześć zmarło. Efektem ekonomicznym był spadek sprzedaży produktów mlecznych w Chinach o 30 – 40 proc. i embargo na ich import wprowadzone przez kilkadziesiąt państw. Dwie osoby odpowiedzialne za skandal stracono, kilka kolejnych skazano na dożywotnie więzienie.