Od 14 do 16 maja Katowice znów staną się gospodarczym centrum kontynentu. Na Europejski Kongres Gospodarczy zjadą najważniejsze postacie świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii. Organizatorzy zapowiadają, że w tegorocznym spotkaniu weźmie udział blisko 6 tys. uczestników. Przez trzy dni około 900 prelegentów poprowadzi 100 sesji dyskusyjnych. Pojawią się prezydent i premier RP oraz delegacje rządowe krajów centralnej Europy, m.in. Czech, Słowacji, Słowenii, Łotwy i Estonii.
Jeden z trzech głównych tematów będzie dotyczyć unijnych strategii, które będą odpowiedzią na kryzys zadłużeniowy i spowolnienie gospodarcze. Zostaną poruszone m.in. kwestie powstających ram finansowych Unii na lata 2014 – 2020 i mechanizmów rozwojowych, prowadzących do wzrostu gospodarczego krajów europejskich.
Uczestnicy EKG będą mogli również podyskutować o europejskiej polityce energetycznej i ochronie klimatu.
Reklama
– Europa ma ambicję wzmocnienia polityki klimatycznej. Potrzebne jest jednak globalne porozumienie w sprawie redukcji dwutlenku węgla – mówił Jerzy Buzek, szef Rady Programowej EKG, podczas konferencji zapowiadającej kongres. Rozmowy będą dotyczyć także dążenia do bezpieczeństwa energetycznego UE oraz przyszłości wspólnego europejskiego rynku energii.
Kongres poruszy także kwestie współpracy gospodarczej Europy i Chin. Podsumowane zostaną chińskie inwestycje w krajach Unii, a także zostanie oceniona aktywność kapitału chińskiego na rynkach finansowych Europy. Uczestnicy spotkania zapoznają się z potrzebami tamtejszej gospodarki, a także rolą europejskich inwestorów w Państwie Środka.
Wśród zagadnień EKG nie zabraknie również specjalistycznych dyskusji na tematy m.in.: finansów, transportu, górnictwa, hutnictwa, rynku gazu czy budownictwa. Rozmowy będą dotyczyć także Euro 2012 jako wielkiego projektu biznesowego.
Europejski Kongres Gospodarczy poprzedzi m.in. konferencja w Pradze pod hasłem „Relacje gospodarcze. Polska – Czechy”, która odbędzie się już 29 marca. Spotkanie ma na celu wymianę informacji i konfrontację opinii dotyczących skali, barier i perspektyw wymiany gospodarczej między obu krajami, zwłaszcza w dziedzinie energetyki.
Organizatorem EKG od pierwszej edycji w 2009 r. jest Grupa PTWP, wydawca m.in. „Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł”. Głównym patronem medialnym kongresu jest „Dziennik Gazeta Prawna”.