Gośćmi forum biznesowego byli przedsiębiorcy z obu krajów oraz przedstawiciele resortów gospodarki, spraw zagranicznych i rządowych agencji inwestycyjnych Polski i Czech.

Uczestnicy podkreślali, że oba kraje łączy wyjątkowa współpraca handlowa, gospodarcza, polityczna i strategiczna. Wspólnie realizują wiele przedsięwzięć, jak połączenie sieci gazowych, autostrad, a także mają dalsze plany dotyczące łączenia infrastruktury drogowej i kolejowej. Polska i Czechy aktywnie też działają na rzecz ujednolicenia stanowisk w celu zabezpieczenia interesów regionu, w tym bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej.

Jak zaznaczył uczestniczący w spotkaniu czeski wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Dub, Czesi uważają Polskę za partnera strategicznego, zarówno z punktu widzenia gospodarki, jak i bezpieczeństwa i współpracy euroatlantyckiej. Natomiast dla dyrektora departamentu dyplomacji ekonomicznej w polskim MSZ Grzegorza Gawina Czechy są głównym kierunkiem ekspansji polskich firm.

Polska jest trzecim partnerem handlowym Czech, a Czechy są czwartym odbiorcą polskich towarów, jednocześnie Republika Czeska należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując 6. miejsce pod względem obrotów handlowych.

Reklama

"Czas, w którym cieszyliśmy się nawet najprostszymi inwestycjami czy najprostszym nawiązaniem kontaktów, już mija. Teraz podejście do spraw gospodarczych jest o wiele bardziej ambitne" - tłumaczyła zgromadzonym podsekretarz stanu ds. współpracy międzynarodowej w polskim ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Według niej współpraca polsko-czeska wzmacnia region. "Ten rynek realizuje wiele priorytetowych branż" - wspomniała. "Chcemy, by region był postrzegany jako silny gospodarczo" - dodała.

Praskie spotkanie dotyczące polsko-czeskiej współpracy gospodarczej było zapowiedzią IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 14-16 maja br.