Niestety jest to potwierdzeniem dla naszej tezy o wymknięciu się europejskiej polityki spod kontroli. Różnica pomiędzy rozwiązaniami zaproponowanymi na ten rok a oczekiwaniami wyborców jest ogromna. Mamy więc sytuację, w której gra na czas pozostaje na pozór bez konsekwencji.

Wczoraj wyborcy po raz pierwszy od czasów rządu Margaret Thatcher 30 lat temu wybrali protesty zamiast reform.

Grecja – klęska koalicji, ekstremiści górą

Do wyborów greckie partie opozycyjne podchodziły w nadziei na wejście do rządu i dostały swoją szansę. Zyrisa wydaje się być na drugim miejscu pod względem otrzymanych głosów. Ich program jest prosty i bezpośredni:

Reklama

1. Spisanie na straty greckiego długu i wstrzymanie wszelkich płatności
2. Grecja jest i będzie częścią Europy
3. Bogaci muszą płacić więcej
4. Najważniejsza jest opieka społeczna dla biednych


Podobne tezy głosi nowy prezydent Francji Hollande. Tutaj największą niespodzianką jest wejście do parlamentu partii neofaszystów. Wygląda na to, że nawet najbardziej niedorzeczne partie zyskują na fali protestu.

Utworzenie rządu w Grecji łatwe nie będzie i bardzo możliwe, że już niedługo czeka nas druga tura wyborów. Niezadowolenia Greków można się było spodziewać, ale koalicja rządząca straciła więcej, niż przypuszczali. W tej sytuacji przyszłość Grecji pozostaje niewiadoma; jedno tylko jest pewne – z wyborami czy bez, Grecja bez dalszych programów pomocowych sobie nie poradzi.

Podczas mojego ostatniego pobytu w Grecji tydzień temu spotkałem się z tezą, że Grecja to biedne państwo z bogatym społeczeństwem. Z pewnością nie na długo…

Wybieranie mniejszego zła we Francji

Kończy się era Sarkozy’ego, ale wybór Hollande’a wcale nie oznacza większego zaufania ze strony inwestorów i francuskich wyborców. Nie od dziś mówię o tym, że obaj są złą receptą dla Europy, a dla Francji wręcz fatalną.

Rynki finansowe oraz francuski sektor prywatny nie będą się długo cieszyć. Spodziewam się natychmiastowego zwiększenia odpływu kapitału z Paryża. Zwróćcie dziś uwagę na CAC40. Rynki oczekiwały zwycięstwa Hollande’a, ale po cichu liczyły na Sarkozy’ego – efekty rozczarowania będą bardzo wyraźne.

Kluczowe kwestie na najbliższą dobę:

• Indeksy greckie i francuskie
• Spread na obligacjach Niemiec vs. Grecja / Francja
• Szanse na utworzenie koalicji rządzącej w Grecji
• Wypowiedzi Hollande’a na temat UE / paktu fiskalnego; czy będzie rozmowa z Merkel?


Podsumowanie

Od końca sesji piątkowej na rynkach wiele się nie zmieniło pod względem sytuacji ekonomicznej. Teraz jednak najważniejsza jest wola polityczna, która właśnie poniosła sporą klęskę we Francji. Zaklinanie rzeczywistości na razie jeszcze potrwa. Niestety, później kiedy kryzys dotknie wszystkich, trzeba się będzie z nią zmierzyć. Słowami Harry’ego Trumana: Recesja jest wtedy, gdy pracę traci twój sąsiad; depresja zaczyna się, kiedy tracisz swoją.

W skrócie, krótka pozycja na CAC40 vs. DAX.