Z drugiej można odnieść wrażenie, że tym razem chyba nie będzie już łatwych rozwiązań wyjścia z kolejnej odsłony trwającego już od kilku lat kryzysu, a która właśnie się rozpoczyna.

Słowa brytyjskiego premiera Davida Camerona o tym, iż rząd zamierza rozważyć dodatkowe działania wspierające wzrost gospodarczy, doprowadziły dzisiaj do przeceny funta. Inwestorzy szybko zestawili te słowa z wczorajszym wystąpieniem Mervyna Kinga (szefa Banku Anglii), który pozostawił furtkę do dalszego zwiększenia programu QE. Niemniej linia Camerona – działania wspierające wzrost, a także próba wywarcia presji na Europejski Bank Centralny najpewniej będzie główną agendą zaplanowanej na dzisiejszy wieczór telekonferencji szefów rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i prezydentów Francji i Unii Europejskiej (Herman van Rompuy), oczywiście poza kwestią grecką, wokół której chyba można coraz mniej zrobić. Wypowiedzi tamtejszych polityków się radykalizują – dzisiaj szef SYRIZY powiedział, iż jego ugrupowanie nie wejdzie w sojusz powyborczy z nikim, kto będzie opowiadał się za kontynuacją reform. To w zasadzie nie dziwi, ale pokazuje, że po rozdaniu 17 czerwca, albo będziemy mieć antyreformatorską koalicję, albo kolejny klincz wyborczy (SYRIZA będzie największą, choć nie dominującą siłą w parlamencie). Tymczasem greckie banki mają coraz większe problemy, a inwestorzy coraz bardziej obawiają się o efekt domina. Dzisiaj w hiszpańskiej prasie (Expansion) pojawiły się spekulacje nt. rychłej obniżki ratingów dla tamtejszych banków.

Opublikowane po południu słabe dane z USA – cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 370 tys., indeks Philly FED nieoczekiwanie spadł w maju do -5,8 pkt., a agregat wskaźników wyprzedzających Conference Board zniżkował o 0,1 proc. m/m – mogą rozpocząć fazę spekulacji nt. potencjalnego programu QE3 w wydaniu FED, który mógłby zostać ogłoszony już podczas posiedzenia 19-20 czerwca (niezależnie od tego na ile taki ruch jest rzeczywiście prawdopodobny). To może przyczynić się do poprawy nastrojów na rynkach. Jutro w kalendarzu nie mamy istotnych publikacji poza rozpoczynającym się dwudniowym szczytem G-8 w Camp David.

Z technicznego punktu widzenia mimo faktu, iż dzisiaj ustanowiliśmy nowy dołek na 1,2665 na EURUSD (padło wsparcie na 1,2680) to sytuacja nie wygląda dramatycznie. To rozedrganie rynku jakie obserwujemy w ostatnich godzinach może być sygnałem do zbliżającego się odbicia w stronę wskazywanych rano okolic 1,28, bo po złamaniu 1,2680 rynek szybko wrócił ponad ten poziom. Niemniej większej dynamiki ruchu można będzie spodziewać się jutro na bazie realizacji zysków z krótkich pozycji EUR/USD na koniec tygodnia.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.