Strefa euro: majowy wskaźnik PMI sektora wytwórczego – w dalszym ciągu na minusie

Produkcja w strefie euro radzi sobie raczej kiepsko w obliczu kryzysu zadłużenia, który utrudnia podejmowanie decyzji o nowych inwestycjach. Konsensus analityków daleki jest od prognozowania poprawy sytuacji, oczekując minimalnego wzrostu PMI z 45,9 do 46 pkt. PMI sektora usługowego ma wzrosnąć z 46,9 do 47 pkt.

Niemcy: majowe badanie instytutu IFO – lekkie pogorszenie?

Podobnie jak miesiąc temu, konsensus przewiduje spadek wskaźników objętych badaniem IFO. Pytanie zatem, czy wynik znów zaskoczy analityków. W przeciwieństwie do PMI ostatnie wyniki IFO okazały się całkiem odporne na kryzys. W kwietniu badanie nastawienia przedsiębiorców nieoczekiwanie wzrosło o 0,1 pkt do 109,9, podczas gdy konsensus oczekiwał spadku do 109,5. W maju prognozy również wskazują na spadek z obecnych 109,9 do 109,4.

Reklama

USA: kwietniowe zamówienia na dobra trwałe – odrobienie większości strat z marca?

Sektor wytwórczy ostatnio wyraźnie zwolnił w ślad za całą gospodarką, ale nawet wskaźniki produkcyjne dalekie są od poziomów oznaczających powrót recesji. Kwietniowy wynik indeksu ISM sektora wytwórczego na poziomie 54,8 odpowiada zanualizowanemu wzrostowi w ujęciu kwartał do kwartału rzędu 3,7 proc., podczas gdy spadek o 0,6 proc. wartości zamówień na dobra trwałe odnotowany na przestrzeni pierwszych trzech miesięcy przekłada się na stopę wzrostu gospodarki rzędu 1,9 proc.