Tymczasem, po drugiej stronie oceanu oczekiwać będziemy na komunikat Banku Kanady oraz indeks sektora pozaprodukcyjnego ISM.

Kwietniowe niemieckie zamówienia fabryczne - spodziewane przyspieszenie spadku

Indeks PMI sektora produkcyjnego osiągnął w kwietniu 46,2, czyli najniższy poziom od lipca 2009 r., tylko po to, by w maju po raz kolejny zanurkować do zaledwie 45,2. Słabość uwidoczniona przez szereg PMI najprawdopodobniej zostanie potwierdzona przez dzisiejszy raport dotyczący zamówień fabrycznych – analitycy spodziewają się spadku o 1,1 proc. m/m (3,8 proc. r/r) po zaskakująco dobrym marcu, kiedy do to zamówienia wzrosły o 2,2 proc.

Czy Bank Kanady utrzyma stopy na niezmienionym poziomie?

Reklama

Kanadyjska gospodarka spowolniła w ślad za swoją gigantyczną sąsiadką z południa (1,9 proc. kw./kw. w I kw. 2012 r. w obydwu przypadkach) – w kwietniu inflacja CPI szybko spadła tymczasem do zaledwie 2 proc. r/r w porównaniu z 3,7 proc. jeszcze w maju zeszłego roku. Nie powinno zatem dziwić, że analitycy spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie (wszyscy z badanych 27 analityków oczekują, że wyniosą one 1 proc.).

Majowy indeks ISM sektora pozaprodukcyjnego ma potwierdzić ślimaczy wzrost gospodarczy

Uwzględniwszy ewidentne spowolnienie wzrostu ilości miejsc pracy w ostatnich miesiącach, raczej nie należy się spodziewać wzrostu komponentu zatrudnieniowego indeksu ISM sektora pozaprodukcyjnego w stosunku do kwietniowego poziomu 54,2. Tak czy inaczej, pomimo słabego raportu o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych analitycy pozostają stosunkowo optymistyczni i w maju spodziewają się niezmienionego poziomu 53,5 – być może ze względu na mocne komponenty ISM sektora produkcyjnego.