Zdaniem prezesa Banku Centralnego Cypru, jego kraj będzie najprawdopodobniej potrzebował co najmniej 1,8mld euro z Unii, by wesprzeć mocno powiązany z Grecją system bankowy. To pokazuje, jak bardzo negatywne skutki miałoby wyjście Grecji z unii walutowej dla innych peryferyjnych krajów strefy euro, dla których ewentualna pomoc finansowa pochłonęłaby ogromne środki.

W nocy poznaliśmy decyzje RBA w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa procentowa została obniżona o 25pb do poziomu 3,5%. W reakcji na dane AUD nie stracił jednak na wartości, a brak zaskoczenie ze strony RBA spowodował kontynuację korekty wzrostowej na AUDUSD. Dzisiaj decyzje odnośnie kosztu pieniądza podejmie jeszcze Bank Kanady, gdzie konsensus rynkowy zakłada, że BoC nie zdecyduje się na zmianę stóp procentowych. Podwyżka kosztu pieniądza w Kanadzie oczekiwana jest w I kwartale 2013r.

Na rynku walutowym podczas poniedziałkowej sesji EURUSD kontynuował korektę wzrostową. Para przetestowała okolice 1,2500, a dzisiaj w nocy został ustanowiony nowy lokalny szczyt na poziomie 1,2541. Euro znów jednak znalazło się pod presją sprzedających w oczekiwaniu na publikacje danych z Niemiec i strefy euro na temat wskaźników aktywności w sektorze usług. W obydwu przypadkach indeks PMI z sektora usług spadł w maju odpowiednio do poziomu 51,8pkt. i 46,7pkt.

Dzisiaj jeszcze poznamy istotne dane z Eurolandu na temat sprzedaży detalicznej i zamówień w niemieckim przemyśle. Z USA zostanie opublikowany również indeks ISM z sektora usług, gdzie prognozy zakładają, że w maju wskaźnik ten pozostanie na niezmienionym poziomie 53,5pkt. Słabszy odczyt będzie kolejnym argumentem za dodatkowymi działaniami stymulującymi gospodarkę ze strony Fed, co powinno działać na niekorzyść USD. Wydaje się, że w oczekiwaniu na czwartkowe wystąpienie szefa Fed w Kongresie korekta wzrostowa na EURUSD ma szanse rozwinąć skrzydła. Silnym oporem pozostają okolice 1,2620.

Reklama

EURPLN

Notowanie EURPLN pozostają stabilne, z lekką tendencją do osłabiania się złotego w dniu dzisiejszym. Korekta spadkowa na tej parze swoim zasięgiem zbliżyła się do 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 4,3317. Eurozłoty pozostaje w kanale wzrostowym, poniżej chmury ichimoku na wykresie godzinowym. Najbliższy opór wyznacza poziom 4,4050, a wsparcie okolice 4,38.

EURUSD

EURUSD powrócił do spadków w dniu dzisiejszym. Para zbliża się do wsparcia na poziomie 1,2415 w postaci połowy zniesienia całości ostatnich wzrostów z okolic 1,2288. Notowania znajdują się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie 4h, która wyznacza obecnie opór w okolicy 1,2600. Istotną strefą wsparcia jest 1,2380—1,2400.

GBPUSD

Na wykresie tygodniowym GBPUSD wyłamał się dołem z formacji trójkąta, co z technicznego punktu widzenia jest impulsem do kontynuacji spadków. Wczoraj wybroniona została strefa oporu 1,54-1,5420, co w najbliższym czasie może przyczynić się do powrotu w okolice tegorocznego minimum.

AUDUSD

AUD zyskiwał na wartości po zgodnej z oczekiwaniami decyzji o obniżce kosztu pieniądza o kolejne 0,25%. Co prawda para przetestowała opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach na wykresie dziennym, jednak nie obserwowaliśmy kontynuacji ruchu wzrostowego, co doprowadziło notowania ponownie w rejon wsparcia w postaci linii TenKan. Presja spadkowa na AUDUSD utrzymuje się, a oczekiwania na dalsze rozluźnienie polityki monetarnej przez RBA jeszcze w tym roku będą szkodzić walucie australijskiej w średnim terminie.