Dzisiaj po raz kolejny spotkają się ministrowie finansów Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Choć szczegóły spotkania nie są znane, to najprawdopodobniej jednak zostanie podjęta kolejna próba osiągnięcia wspólnego stanowiska przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem. Jak na razie stanowisko Merkel pozostaje nieugięte w sprawie euroobligacji. Kanclerz Niemiec przeciwstawia się ‘uwspólnianiu’ długu strefy euro i opowiada się za wzmocnieniem kwestii nadzoru i reform strukturalnych. Jeśli kolejny szczyt nie wniesie konstruktywnych działań, to najprawdopodobniej skończy się cierpliwość inwestorów i wiara w to, że europejscy decydenci są w stanie efektywnie działać w obliczu tak poważnego kryzysu zadłużeniowego, co będzie implikować dalsze pogorszenie nastrojów rynkowych.

Kolejka o pomoc finansową z europejskich funduszy pomocowych wydłuża się. W dniu wczorajszym chęć skorzystania z pakietu pomocowego poza Hiszpanią ogłosił również Cypr argumentując takie działanie próbą ograniczenia zagrożenia dla cypryjskiego sektora finansowego w związku z dużą ekspozycją na grecką gospodarkę. Podczas poniedziałkowej sesji na cięcie ratingów 28 hiszpańskich banków zdecydowała się agencja Moody’s, a z powodu problemów zdrowotnych ze stanowiska ministra finansów Grecji zrezygnował V.Rapanos. Wspomniane powyżej czynniki wpłynęły na dalszy spadek apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Zagraniczne indeksy akcji zniżkowały, taniały surowce, towary i metale szlachetne, a na wartości zyskiwał dolar amerykański i jen japoński.

Po znacznie lepszych od prognoz danych na temat sprzedaży nowych domów w USA, rynki oczekują na dzisiejszą publikacje dotycząca indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, a także Indeksu aktywności w sektorze przemysłowym Richmond Fed.

EURPLN

Reklama

W dniu wczorajszym notowania EURPLN pozostawały bardzo stabilne, a dzisiaj lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży detalicznej powinny sprzyjać umocnieniu złotego. Jeśli udałoby się zejść poniżej poziomu 4,25 na EURPLN, to otworzyłoby drogę do spadków o kolejne dwa grosze w rejon istotnego wsparcia. Silnym oporem pozostaje poziom 4,30. Notowania euro złotego utrzymują się poniżej chmury ichimoku na wykresie 4h, a prawie zbiegające się linie Kinjun i TenKan wyznaczają najbliższy opór na poziomie 4,2650.

EURUSD

EURUSD zgodnie z oczekiwaniami kontynuował spadki w rejon wsparcia w postaci zniesienia 61,8% całości czerwcowej fali spadkowej. Para broni tego poziomu, co może symptomem do powrotu w okolice silnej strefy oporu 1,2580-1,2600. Podtrzymujemy tezę, że dopiero zejście poniżej poziomu 1,2440 będzie impulsem do silniejszego umocnienia dolara względem euro.

GBPUSD

Dzisiaj GBPUSD ponownie odreagowuje ostatnie spadki. Para wybroniła wsparcie na poziomie 1,5526 i powróciła w okolice powyżej 1,56. Jak na razie kupujący znów przejęli inicjatywę i być może ponownie testowany będzie opór na poziomie 1,5640 w postaci przełamanego dolnego ograniczenia kanału wzrostowego.

AUDUSD

AUDUSD testuje ponownie dolne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym. Para wybroniła wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości wzrostów od początku czerwca tego roku, co jak na razie ogranicza ewentualne dalsze spadki na tej parze. Najbliższy opór w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 1,0072.