Szeregi mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej aktywnie korzystających z internetu dynamicznie zwiększają swoją liczebność. Z internetu korzysta tu niecałe 40 proc. ludności. W 2011 r. liczba użytkowników internetu w regionie wzrosła jednak o 9,2 proc. – wynika z raportu Gemius i IAB Europe „Do You CEE” na temat internetu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (pełny raport dostępny po uprzedniej rejestracji tutaj)

„Liczba internautów bezpośrednio związana jest z liczbą ludności państwa” – czytamy w raporcie. Spośród niemal 147 mln użytkowników internetu w regionie 55 mln (37,5 proc.) mieszka w Rosji. Na drugim miejscu znalazła się Turcja 22,6 mln (15,4 proc.), a na trzecim Polska z 19,1 mln internautów, czyli 13 proc. internetowej populacji regionu.

Co ciekawe pod względem liczby internautów nasz kraj wyraźnie wyprzedził Ukrainę, choć Ukraińców jest ponad 7 mln więcej niż Polaków. Trudno się temu dziwić skoro nasz wschodni sąsiad wypadł najgorzej w regionie pod względem odsetka osób z dostępem do internetu. Na Ukrainie jedynie 33 proc. osób ma dostęp do sieci, w Polsce 54 proc., zaś w najlepszej w regionie Estonii aż 76 proc.

>>> Zobacz też: Polscy internauci nie są mobilni. Wypadamy najgorzej w regionie

Sam dostęp do sieci jeszcze nie oznacza, że dana osoba będzie z niej korzystać. Udział internautów w populacji jest zwykle niższy niż odsetek ludności z dostępem do internetu. Na Ukrainie wyniósł 30,2 proc., w Polsce 50 proc., a w Estonii 61,5 proc. Pod tym względem lepsza od Estonii okazała się Litwa z odsetkiem internautów na poziomie 62,5 proc.

Sytuacja na internetowej mapie Europy Środkowo-Wschodniej ulega jednak dynamicznym przemianom i dąży do niwelowania różnic. W czterech państwach (Białorusi, Ukrainie, Chorwacji i Rosji) liczba internautów wzrosła w 2011 r. o ponad 10 proc. Na Białorusi i Ukrainie skala wzrostu wyniosła ok. 20 proc. Z kolei ze względu na dużą liczbę ludności, populacja internautów w Rosji wzrosła o 5,7 mln osób, czyli o więcej niż mieszkańców ma Słowacja.

>>> Polecamy: Wydatki na reklamę online w Europie Środkowo-Wschodniej – ranking

Państwa bałtyckie charakteryzujące się największymi odsetkami internautów odnotowały za to najwolniejszą dynamikę wzrostu ich liczby. Na Łotwie liczba użytkowników internetu wzrosła o 2,4 proc., W Estonii o 2,2 proc., a Litwa była jedynym krajem, gdzie liczba internautów spadła o 0,8 proc. W Polsce liczba internautów zwiększyła się o 4,9 proc.