Pierwsze dwa miejsca w rankingu najbezpieczniejszych banków w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 roku zajmują czeskie banki - Česká spořitelna oraz Komerční banka.

Miejsca od trzeciego do piątego są zdominowane przez instytucje finansowe z Polski. I tak najwyższe trzecie miejsce w zestawieniu wśród polskich banków zajął bankowy gigant znad Wisły – bank PKO BP. Zaraz za nim na czwartym miejscu znalazł się bank Pekao, którego właścicielem jest włoska grupa UniCredit. Piątą pozycję wśród najbezpieczniejszych banków naszego regionów zajął ING Bank Śląski, którego właścicielem jest holenderska grupa ING.

Pozostałe polskie instytucje bankowe, które należą wg. magazynu Global Finance do najbezpieczniejszych banków w regionie to BRE Bank na siódmej pozycji, którego właścicielem jest niemiecki Commerzbank. Bank Handlowy w Warszawie zajął 9. miejsce.

Obok Polaków, którzy mają najliczniejszą reprezentację w zestawieniu i dwóch banków czeskich, znalazły się również trzy banki rosyjskie, a także po jednym z Rumunii i Słowacji.

„Bardziej niż kiedykolwiek, klienci na świecie zwracają uwagę na długoterminową zdolność kredytową instytucji, z którymi chcą współpracować. Zaprezentowane banki mają solidny kapitał i doskonałe możliwości zarządzania ryzykiem” – twierdzi wydawca magazynu Global Finance Joseph D. Giarraputto.

Najbezpieczniejsze banki Europy Środkowo-Wschodniej 2012 zostały wybrane na podstawie oceny długoterminowych ratingów kredytowych agencji Moody’s, Standard&Poor’s pras Fitch, a także z uwzględnieniem całkowitych aktywów banków z listy 500 największych banków świata.