Wyłoniona została piętnastka biznesmenów i menedżerów, która ubiegać się będzie o nagrodę naszej gazety „Wizjonerzy 2012”. 19 sierpnia br. minął termin zgłaszania kandydatów przez organizacje biznesowe, media i firmy. Na listę nominowanych trafili wybrani przez kapitułę właściciele firm oraz menedżerowie, którzy pokazali wizję, wykazali się determinacją i odwagą, by wdrożyć z sukcesem śmiałe pomysły biznesowe, często wbrew niesprzyjającemu otoczeniu rynkowemu.
Spośród 15-osobowej grupy nominowanych w II etapie kapituła wybierze pięciu laureatów. Będą to ludzie biznesu, którzy z sukcesem zrealizowali ryzykowne projekty, korzystnie wpływające na sytuację finansową i rynkową firmy. Przede wszystkim przyczynili się do wzrostu wartości spółki o co najmniej 5 proc., podnieśli przychody o co najmniej 15 proc. lub zapewnili firmie 10-proc. dynamikę zysków. Kapituła pod uwagę weźmie najlepsze projekty uruchomione od 1 czerwca 2010 r. do stycznia 2012 r.

Nominacje kapituły złożonej z czołowych polskich ekonomistów i menedżerów oraz przedstawicieli redakcji otrzymali:

Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl za skuteczne przełamywanie pozycji monopolisty w sektorze kuriersko-pocztowym dzięki wdrożeniu pomysłu Paczkomatów.
Reklama
Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland SA, za przejęcie z sukcesem izraelskiej grupy Formula Systems w 2010 r.
Janusz Homa, prezes Software Mind SA, za stworzenie projektu „wirtualnego oddziału” jako alternatywy dla tradycyjnej placówki.
Paweł Jaguś, prezes zarządu Qumak – Sekom SA, za zakończone sukcesem wdrożenia projektów inteligentnych budynków i inteligentnego zarządzania transportem.
Jacek Jerczyński, prezes Gabi Meble Sp. z o.o., za wybudowanie w zakładzie karnym fabryki mebli dającej zatrudnienie skazanym.
Łukasz Kardas, prezes zarządu Ceramiki Paradyż Sp. z o.o., za nowatorskie rozwiązanie w zakresie profesjonalnej prezentacji produktów i obsługi klientów w salonach sprzedaży – Multimedialne Studio Projektowe 3D.
Adam Kiciński, prezes zarządu CD Projekt, za projekt multiplatformówek gry RPG „Wiedźmin”, której dwie części sprzedały się w 4 mln egzemplarzy.
Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen, za uruchomienie najnowocześniejszego w Europie kompleksu petrochemicznego do produkcji paraksylenu oraz kwasu tereftalowego (PX/PTA). W ten sposób PKN Orlen jako jedyna firma z naszej części Europy dołączył do grupy wytwórców PTA – surowca, z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe. Inwestycja została zrealizowana nakładem ponad 1 mld euro.
Paweł Marchewka, prezes zarządu Techland Sp. z o.o., za sukces rynkowy gry komputerowej z gatunku survival-horror „Dead Island”.
Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targi Kielce SA, za rozbudowę i modernizację obiektów targowo-konferencyjnych.
Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, za konsekwentne likwidowanie „białych plam” i podniesienie standardów funkcjonowania komunikacji w stolicy.
Wojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Banku, za pierwszą w Polsce próbę wdrożenia banku nowej generacji – Alior Sync, w którym kontakt między bankiem a klientem odbywa się zdalnie za pomocą internetu.
Zygmunt Solorz-Żak, prezes zarządu Polkomtel Sp. z o.o., za skomercjalizowanie konkurencyjnej na rynku oferty szybkiego internetu w technologii LTE, z wykorzystaniem, jako jedyny na świecie, częstotliwości 1800 MHz.
Dariusz Stefański, Adam Adamek, prezes i wiceprezes zarządu PCC INTERMODAL SA, za budowę regularnej sieci międzynarodowych połączeń intermodalnych.
Marek Śliwka, właściciel Logos Travel Marek Śliwka S.J., za osiągnięcie prawie 40 proc. udziału w krajowym rynku egzotycznych wypraw turystycznych.
Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A, za sfinalizowanie przejęcia kanadyjskiego koncernu górniczego Quadra za sumę 9,1 mld zł. To największa operacja tego typu od 60 lat zrealizowana przez polską firmę.
Nagrody zostaną wręczone 28 września br. podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
ikona lupy />
DGP