Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,142 PLN za euro, 3,189 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,422 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu oscylują poniżej znaczącej granicy 5,00% (aktualna rentowności w przypadku obligacji 10-letnich 4,949%).

Kończący się tydzień przynosi próbę wygenerowania korekty wzrostowej na złotym. W ciągu ostatnich 4 sesji złoty wyraźnie tracił na kanwie obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym w Polsce, które najprawdopodobniej zmusi RPP do szybkiego zainicjowania cyklu obniżek stóp procentowych. Dodatkowo w trakcie tygodnia sentyment do ryzykownych aktywów wyraźnie pogorszył się po publikacji danych fundamentalnych z Chin, które wskazały, iż gospodarka państwa środka najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie zwalniać. Dzisiejszy poranny handel przynosi próbę wygenerowania korekty wzrostowej na wielkości ryzykownych aktywów. Poranna sesja na giełdach przebiega na lekkich plusach, eurodolar nieznacznie zyskuje wobec dolara, co przekłada się również na wzrost zainteresowania, przecenionymi ostatnio, walutami emerging markets, w tym złotym.

W przypadku wczorajszych doniesień lokalnych warto przyjrzeć bliżej się opublikowanym wczoraj zapiskom z sierpniowego posiedzenia RPP. Wynika z nich, iż podobnie jak na poprzednim posiedzeniu gremium decyzyjne głosowało nad wniosek o obniżenie stóp procentowych, jednak nie znalazł on wymaganej większości. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że w poprzednim posiedzeniu nie uczestniczyli: Zyta Gilowska i Jan Winiecki, a więc dwoje decydentów o jastrzębim nastawieniu, a mimo to wniosek o obniżenie stóp nie znalazł wymaganej większości. Z drugiej strony ostatnie dane fundamentalne z gospodarki polskiej (produkcja przemysłowa 0,5% r/r za sierpień) daje silne argumenty za szybkimi cięciami dla gołębiego skrzydła w RPP. W chwili obecnej prawie pewnym wydaje, iż RPP zainicjuje cykl obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych 2 miesięcy (kontrakty FRAs wyceniają aktualnie możliwość obniżenia stóp o 75 pb. w ciągu 6-9 miesięcy. W przypadku oczekiwanego terminu takiej decyzji ostatnie dane wskazywałyby na konieczność szybkiego dostosowania polityki monetarnej już w październiku, jednak równie prawdopodobnym wydaje się scenariusz wyczekania do listopadowej publikacji projekcji makroekonomicznej przez NBP.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych zarówno z szerokiego rynku jak i krajowego. Pewne znacznie może mieć jednak fakt wygasania kontraktów terminowych na giełdach (dzień 3 wiedźm), które zdarzały się przynosi podwyższoną zmienność na rynku kasowym i pośrednio wpływać na kursy walut.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia aktualna wzrostowa korekta notowań złotego nie cechuje się wysoką dynamiką ruchu. Złoty nieznacznie zyskuje na fali poprawy nastrojów na większość notowań bardziej ryzykownych aktywów. Pomimo naruszenia w trakcie poprzedniej sesji znaczącego oporu na 4,165 EUR/PLN zakres ten w dalszym ciągu stanowić będzie istotną granicę dla osłabienia od złotego. Inwestorzy mogą zdecydować się sprzedawać złotego w okolicy 4,10 – 4,125 EUR/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.