Ucieczka do miast w poszukiwaniu poprawy losu to trend ogólnoświatowy. Największe miasta świata przyciągają wysokimi pensjami, poziomem życia, możliwościami rozwoju oraz przyjazną infrastrukturą. Autorzy raportu ONZ State of the World Cities 2012/2013 podjęli próbę oceny dobrobytu w miastach świata.

Okazało się, że światową stolicą dobrobytu jest austriacki Wiedeń, który wyprzedził Nowy Jork i Toronto. W pierwszej dziesiątce rankingu dominują jednak miasta Zachodniej Europy. Spośród miast Azji najwyżej uplasowało się Tokio (10. miejsce). Z kolei w Oceanii największym dobrobytem odznacza się australijskie Melbourne.

Warszawa – najlepsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej – z wartością wskaźnika na poziomie 0,901 znalazła się na 19. pozycji. Tym samym stolica Polski jako ostatnia, o włos załapała się do elitarnego grona miast o największym dobrobycie na świecie. Sztuka te nie udała się m.in. Lizbonie, Pradze, Atenom, Moskwie czy Seulowi (kompletne wyniki rankingu zamieściliśmy w tabelach).

>>> Czytaj też: Inwestycje w nieruchomości: Warszawa nr 1 w Europie Środkowo-Wschodniej

Reklama

Choć po „przygodach” towarzyszących budowie metra trudno w to uwierzyć ONZ najwyżej oceniła warszawską infrastrukturę. Warszawa dobrze wypadła również pod względem ekorozwoju. Piętą achillesową praktycznie wszystkich najbogatszych miast jest nierówność społeczna. Warszawa nie jest tu wyjątkiem, ale wypada wyraźnie lepiej od Nowego Jorku.

Spośród miast Unii Europejskiej najgorzej oceniono rumuński Bukareszt (29. pozycja rankingu), zaś w całej Europie najsłabiej wypadła stolica Mołdawii (45.). Ale nawet najgorsze miasto ze starego kontynentu wypada dużo lepiej od okupujących dół zestawienia metropolii afrykańskich. Najgorsze wskaźniki dobrobytu odnotowano w Monrowii (Liberia). Nieco lepiej wypadły Konakry (Gwinea) i Antananarywa (Madagaskar).

„Miasta dążą do dobrobytu różnymi ścieżkami” – czytamy w raporcie. „Podjęte działania i wprowadzane przez władze rozwiązania mające zwiększyć dobrobyt oraz ich rezultaty można zmierzyć, by dowiedzieć się jak silne lub słabe są czynniki wpływające na dobrobyt poszczególnych miast”.

Autorzy raportu opracowali wskaźnik miejskiego dobrobytu dla 69 metropolii z całego świata. Miasta oceniono według pięciu kryteriów: produktywności, jakości życia mieszkańców, infrastruktury, zrównoważonego rozwoju oraz równości i integracji społecznej.

>>> Polecamy: Nowe „rynki obiecane” – oto centra globalnego wzrostu do 2025 roku

ikona lupy />
Wskaźnik dobrobytu ranking 2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Wskaźnik dobrobytu ranking 3 / Forsal.pl