Firmy są trakcie omawiania finalnych warunków transakcji. Oficjalny komunikat o podpisaniu umowy może zostać zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu, choć niewykluczone, że ostateczne rozmowy potrwają nieco dłużej – podaje Bloomberg powołując się na informacje dwóch anonimowych osób związanych z transakcją.

W ręce Auchan mają trafić sklepy Real w Polsce, Rumunii, Rosji i Ukrainie. Transakcja nie obejmuje sieci w Turcji i niektórych nieruchomości należących do Reala.

Rzecznicy prasowi Metro i Auchan odmówili komentarza w tej sprawie.

“To pierwsza tak wielka transakcja od dłuższego czasu. Jeśli uda im się ją sfinalizować, będzie to prawdziwy przełom” – twierdzi Sebastian Frericks, analityk Bankhaus Metzler. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę to, że sprzedaży nie podlegają tureckie sklepy, oferowana cena jest bardzo korzystna

Dyrektor wykonawczy Metro, Olaf Koch, przejmując stanowisko na początku roku obiecywał, że skoncentruje działalność koncernu na hurtowniach Cash & Carry oraz na sieci sklepów z elektroniką Media-Saturn. Zapowiedział również, że chce redukować inwestycje w domy towarowe Kaufhof i supermarkety Real. Próby sprzedaży tych sieci trwały już kilka lat.

Przychody Reala, które odpowiadają za około 17 proc. całkowitej sprzedaży Metro, spadły w zeszłym roku o 2,3 proc. do 11,23 mld euro. Pod szyldem Real działa 420 sklepów, 312 z nich znajduje się w Niemczech.

Grupa Metro w zeszłym miesiącu obcięła swoje prognozy zysku za 2012 rok, argumentując to negatywnym wpływem kryzysu zadłużenia w Europie na sprzedaż produktów.