Po 40 latach od pierwotnej propozycji Parlament Europejski przyjął wczoraj pakiet patentowy ustanawiający jednolity system ochrony patentowej, zasady rozstrzygania sporów oraz tłumaczeń. Pakiet wejdzie w życie od 2014 r. Ze wspólnego projektu wyłamały się Włochy i Hiszpania.
Nowy system będzie tańszy i bardziej efektywny niż obecnie obowiązujące zasady ochrony wynalazków. Według Komisji Europejskiej średni koszt uzyskania ochrony patentowej spadnie z obecnych 36 tys. euro do 4725 euro. Każdy wynalazca będzie mógł zgłosić wniosek do Europejskiego Urzędu Patentowego o objęcie jego wynalazku ochroną w 25 państwach należących do systemu – z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii. Należy je składać w języku angielskim, francuskim lub niemieckim albo załączyć jego tłumaczenie. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji non profit, uniwersytetów oraz publicznych placówek badawczych koszty tłumaczeń będą w pełni zwracane. Również opłaty za odnowienie ochrony zostaną skalkulowane tak, aby uwzględnić możliwości małych firm. Nie zmienia to jednak faktu, iż utrudni to im funkcjonowanie.
– Tylko nowe rozwiązania będą mogły się ubiegać o jednolitą ochronę. Oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa nie będą mogły być pozywane za wykorzystywanie technologii, które dotychczas nie były objęte ochroną patentową na terenie Polski. Ale jako kraj będący głównie odbiorcą patentów musimy się liczyć z tym, że wraz z wejściem w życie prawa o jednolitym patencie liczba patentów w Polsce znacząco wzrośnie, a co za tym idzie – prawdopodobieństwo ich naruszenia. Kluczowe jest zatem utworzenie regionalnego lub lokalnego oddziału sądu patentowego, gdyż tylko dzięki temu sprawy o domniemane naruszenie patentu przez podmiot mający siedzibę w Polsce mogłyby się toczyć po polsku i na terenie Polski – zastrzega europoseł PO Tadeusz Zwiefka.
Reklama
– Po wprowadzeniu zmian polscy przedsiębiorcy będą musieli płacić za wiele europejskich patentów, czego do tej pory nie robili. Zgodnie z raportem firmy Deloitte system jednolitego patentu europejskiego będzie kosztował polską gospodarkę ok. 90 mld zł w ciągu 30 lat. To spowoduje m.in. drastyczny wzrost cen leków oraz wzrost kosztów produkcji w nowoczesnych technologiach. Utrudniony będzie dostęp do sądu i ochrony prawnej – uważa eurodeputowany PiS Konrad Szymański.
Porozumienie ustanawiające trybunał patentowy wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. lub po tym, jak ratyfikuje je co najmniej 13 państw stron porozumienia, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Pozostałe dwa projekty legislacyjne wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. lub z chwilą wejścia w życie porozumienia międzynarodowego. Do systemu nie przystąpią Hiszpania i Włochy, choć będą mogły to zrobić w dowolnym momencie.
Włochy i Hiszpania chciały w ogóle zablokować przyjęcie jednolitego patentu i zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o stwierdzenie nieważności decyzji Rady UE 2011/167/UE. Zarzuciły Radzie nadużycie władzy, dążenie do naruszenia systemu sądowego Unii i zakłócenia konkurencji. I chociaż w marcu 2011 r. trybunał stwierdził, że projekt porozumienia dotyczącego utworzenia wspólnotowego sądu patentowego jest niezgodny z prawem Unii, rzecznik w swej wczorajszej rekomendacji dla TS zaproponował odrzucenie obu skarg w całości.