Puls Biznesu

  • Obligacyjna bańka zagraża gospodarce

Zagraniczni inwestorzy masowo kupują polskie papiery skarbowe. Ekonomiści ostrzegają, że to staje się niebezpieczne - donosi "Puls Biznesu".

Polskie obligacje biją kolejne rekordy popularności. Rentowności dziesięcioletnich obligacji spadły właśnie do 3,87 proc., czyli od września zmniejszyły się o 1 pkt proc. To dobra wiadomość, bo w długiej perspektywie obniża to wydatki rządu na obsługę zadłużenia.

Reklama

>>> Czytaj więcej

  • Rząd zawiódł nadzieje firm

Aż 85 proc szefów małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że rząd nie wspiera ich w prowadzeniu biznesu - informuje "Puls Biznesu".
Po tym jak w 2007 r. Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, tworzony przez nią rząd cieszył się silnym poparciem środowiska przedsiębiorców. Liczono, że liberalna gospodarczo koalicja PO - PSL zlikwiduje bariery biurokratyczne i dzięki ograniczeniu nadmiernych transferów socjalnych obniży podatki.

>>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Anglia bardziej Polska

W Anglii i Walii więcej niż naszych rodaków jest tylko Brytyjczyków i Hindusów. Polacy opuszczają zmywaki i zostają menedżerami w londyńskim City. Tamtejszy rynek pracy zawaliłby się bez nas – pisze gazeta.

579 tys. – tyle osób przyznało się do polskości w Anglii i Walii w spisie powszechnym z 2011 roku przedstawionym właśnie w Wielkiej Brytanii. To prawie 10-krotnie więcej niż w 2001 roku – donosi „GW”.

  • Prezes Kolei Śląskich podał się do dymisji

Prezes spółki odpowiedzialnej za kolejowy paraliż na Śląsku Marek Worach podał się do dymisji. Powód? Sprawa karna o działanie na szkodę firmy, którą kierował przed laty - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

>>> Czytaj też

Rzeczpospolita

Pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro Jacek Dominik opublikował we wtorek sprawozdanie, z którego wynika, że prace nad Narodowym Planem Wprowadzenia Euro zostały wstrzymane. Sam pełnomocnik twierdzi, że nie oznacza to wstrzymania dążenia do przyjęcia wspólnej waluty, a jedynie konieczność dostosowania dokumentów do zmian instytucjonalnych zachodzących w UE.

Cztery lata po ogłoszeniu reformy państwo bada, czy sześciolatki są zdolne chodzić do szkoły. Prowadzący badania Instytut Badań Edukacyjnych, nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wykluczył z ankiet dzieci, które z różnych przyczyn nie nadążają za rówieśnikami (z orzeczeniem o wczesnym wspomaganiu rozwoju). Takie dzieci nie są jednak zwolnione z obowiązku szkolnego. Według ekspertów dotyczy to nawet co dziesiątego ucznia. "Przede wszystkim mamy tu do czynienia z dyskryminacją. Po drugie, pojawia się pytanie o to, jak są wydatkowane publiczne pieniądze" - mówi Krystyna Łybacka, była minister edukacji. >>> Czytaj więcej