Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi wygrała Partia Liberalno-Demokratyczna, a nowym premierem zostanie najprawdopodobniej Shinzo Abe znany ze swych radykalnych poglądów odnośnie polityki monetarnej zakładających większą aktywność ze strony Banku Japonii na rzecz wsparcia wzrostu gospodarczego, a także podniesienia celu inflacyjnego do poziomu 2,0%. Japońska waluta silnie traci na wartości od momentu pojawienia się informacji o przedterminowych wyborach w Kraju Kwitnącej Wiśni. Trwałe osłabienie jena, która obserwujemy mniej więcej od czterech tygodni sprawiło, że para USDJPY znajduje się na wykupionych poziomach. Co więcej, dziś dolarjen ustanowił nowy tegoroczny szczyt powyżej oporu na poziomie 84,17. Obecnie obserwujemy chwilową realizację zysków z długich pozycji na tej parze, jednak oczekiwania na działania stymulacyjne BoJ mogą osłabiać japońską walutę w średnim terminie.

Waluta amerykańska pozostaje pod presją sprzedających. W dalszym ciągu ciąży jej brak kompromisu w sprawie klifu fiskalnego. Słabszy sentyment utrzymujący się do dolara sprzyja w kontynuacji zwyżek na EURUSD. Para wyszła górą ze strefy oporu 1,3130-1,3170, co z technicznego punktu widzenia świadczy o sile obecnego trendu wzrostowego. Dzisiaj z powodu braku istotniejszych danych makroekonomicznych uwagę inwestorów może przekuwać przemówienie Mario Draghiego. Szef ECB otwarcie przyznał, że na grudniowym posiedzeniu szeroko była omawiana kwestia obniżki stóp procentowych i być może podczas dzisiejszego wystąpienia odniesie się także do tego tematu. Ewentualne zmiany w polityce pieniężnej zależą jednak przede wszystkim od tego, czy publikowane w najbliższym czasie dane wskażą na poprawę kondycji gospodarki europejskiej, czy też nie. Dzisiaj opublikowany zostanie bilans handlowy strefy euro, jednak ważniejsze dane z Europy napłyną w kolejnych dniach (indeks Ifo, wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów).

EURPLN

Złoty zyskuje na wartości od początku grudnia. Para EURPLN przetestowała okolice 4,08 i powinna powoli osuwać się w rejon wsparcia w postaci dolnego ograniczenia klinu zniżkującego na wykresie dziennym. Silnym wsparciem pozostaje poziom 4,06, jednak naszej krajowej walucie będzie dość trudno umocnić się względem euro poniżej tego poziomu. Silny opór znajduje się a poziomie 4,11 w postaci 100-okresowej średniej na wykresie dziennym.

Reklama

EURUSD

EURUSD przełamał istotną strefę oporu w rejonie 1,3130-1,3170, co jest technicznym impulsem do kontynuacji zwyżki na tej parze. Wzrosty wyhamowały tuż poniżej 1,3200 i potrzebny będzie nowy impuls np. w postaci lepszych danych makroekonomicznych do rozwinięcia obecnej fali wzrostowej. Jak na razie ustanowienie nowego szczytu lokalnego w grudniu sprzyja niewielkiemu odreagowaniu na eurodolarze.

GBPUSD

GBPUSD miał trudności z pokonaniem tegorocznych październikowo-listopadowych szczytów, jednak ostatecznie udało się. Para handlowana jest obecnie w rejonie 1,62 USD za GBP, tuż poniżej oporu w postaci zniesienia 78,6% całości spadków z okolic 1,6311 w rejon 1,5824. Najbliższe wsparcie to poziom 1,6180.

USDJPY

USDJPY znajduje się na wykupionych poziomach. Jen ustanowił nowe tegoroczne minimum względem waluty amerykańskiej, przełamując opór na poziomie 84,17. Obecnie trwa realizacja zysków z długich pozycji w dolarjenie po wygranej LDP, jednak w średnim terminie waluta japońska może znów znaleźć się pod presją sprzedających. Silne wsparcie w postaci linii tenkan znajduje się na poziomie 83,12.