Rzeczpospolita

  • LOT odda swój majątek Eurlotowi?

Jutro rząd zdecyduje, jak rozwiązać sytuację LOT-u, który potrzebuje 1 mld zł, aby nie zbankrutować. Dziś z majątku polskich linii lotniczych zostały tylko tzw. sloty, czyli wyznaczone czasy startów i lądowań na lotniskach oraz logo formy. Wszystko ma trafić do mniejszego, państwowego przewoźnika, który ma znacznie niższe koszty – Eurolotu – ustaliła „Rz”. Dotąd w linie zastosowały drastyczne cięcia, ale to może nie wystarczyć. Najnowszy plan ratowania LOT-u to sprawdzony sposób – wynika z artykułu. Zastosowano go w już szwajcarskim Swissie i Australian Airlines.

  • Walka na ceny w polskich sklepach
Reklama

W minionym roku, w którym inflacja dała się mocno odczuć polskim konsumentom. Odczuli to też producenci, którzy zanotowali duże spadki sprzedaży. Dziś szefowie spółek chcą napędzać popyt za wszelką cenę – pisze Rz”. Zapowiadają, że mimo spowolnienia będą bronić sprzedaży, nawet kosztem zysku na marżach. W wielu branżach, ceny, rabaty i bonusy są dominującym kryterium zakupów – wynika z badań FernPartners.

  • Równia pochyła w kierunku recesji

Ubiegły rok był niemal tak słaby, jak kryzysowy 2009. Po zaskakująco słabych danych na temat przemysłu, ekonomiści tną prognozy wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku. W grudniu produkcja przemysłowa spadła o 10 proc. Dodatkowo mieliśmy tąpnięcie w budownictwie. Według analityków ostatnie trzy miesiące 2012 roku były znacznie słabsze niż pierwotnie zakładali.

  • Hot-dog zamiast termosu i kanapki

Stacje benzynowe rozwijają segmenty gastronomiczne, ponieważ sprzedaż paliw spada. Połowa stacji serwuje już świeżą kawę, czy przekąski. Jedzenie i sprzedaż alkoholu często ratuje budżet stacji. Czasy kiedy w podróża zabieralimy termos z kawą i kanapki już dawno odeszły.

  • 250 tys. kierowców bez AC

Wzrost liczby kierowców bez OC może być skutkiem ubocznym nowych przepisów o ubezpieczeniach samochodów. Zgodnie z nowym prawem ukrócony został problem podwójnego ubezpieczenia, ale kierowcy, który kupuje używane auto, nie może być pewny, czy poprzedni właściciel nie zrezygnował z polisy.

Polska The Times

  • Witajcie w kryzysie

Początek roku przyniósł hiobowe wieści. Przemysł zanurkował o 10,6 proc., a bezrobocie może sięgnąć 15 proc. A będzie jeszcze ciężej – pisze „Polska”. Nie obejdzie się bez korekty budżetu.

Puls Biznesu

  • Work Service rzuca rękawicę gigantom

Wczoraj spółka zawarła umowę, na mocy której fundusz PrimeBridge Investemnts za 105 mln zł obejmie 12 mln akcji (co da mu 20,02 proc. głosów na walnym). Emisję warrantów muszą przegłosować akcjonariusze, ale to tylko formalność, bo główni mają przedstawicieli w radzie nadzorczej, która pozytywnie zarekomendowała umowę – donosi gazeta.

Dzięki tej umowie polska firma będzie rządzić w regionie.

  • Szykuje się nowe życie dla stref ekonomicznych

Wiosną ubiegłego roku Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, obiecała nowelizacje ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Teraz resort wychodzi z założeniami do ustawy – pisze gazeta.

Jak wyjaśnia „PB”, najważniejsze zmiany dotyczą zwrotu pomocy w przypadku cofnięcia lub wygaszenia zezwolenia, ujednolicenie zasad zmiany zezwolenia, rozliczania strat oraz poszerzenia zadań zarządów stref.

Gazeta Wyborcza

  • Grenlandia, Chinlandia

- Mamy tu nie tylko lody i niedźwiedzie polarne – mówi o Grenlandii premier Kuupik Kleist. Są tam też bajeczne zasoby metali ziem rzadkich, o które Europa walczy z Chinami – pisze gazeta.

Największa wyspa świara – Grenlandia – ma autonomię wobec Kopenhagi, a ponadto nie jest częścią Unii Europejskiej. Dziś w Brukseli mogą tego żałować, bo politycy UE obawiają się, że mogą przegrać bitwę stulecia. O metale ziem rzadkich – donosi „Gazeta Wyborcza”.