Uczeni skarżą się na lawinowo rosnącą papierologię, którą fundują im rząd i Bruksela.
Ich zdaniem absurdem są wymagania np. przy realizacji projektów finansowanych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, gdzie co miesiąc trzeba się rozliczać z każdej wydanej złotówki.
Taki projekt, oprócz efektów naukowych, generuje co 30 dni segregator faktur, który trzeba przechowywać przez 5 lat po zakończeniu projektu. A np. Instytut Biochemii i Biofizyki PAN obsługuje jednocześnie 20 projektów. W ciągu 5 lat IBB PAN zapełni zatem 1200 segregatorów.
Nie wszystkie pieniądze rozlicza się tak skrupulatnie. Granty Fundacji Nauki Polskiej rozlicza się co 6 miesięcy. W ramach unijnego VII programu ramowego – na koniec projektu.
Obsługa związana z każdym projektem kreuje nowe etaty. – Nauka ma się utrzymywać z grantów, ale nie zapewnia się nam środków na ich obsługę – mówi prof. Wojciech Bal z Instytutu Biochemii i Biofizyki. Niektóre instytuty mimo to zatrudniły po dodatkowej osobie. Pracownicy IBB radzą sobie, siedząc po godzinach.
Reklama
Biurokratycznemu rozdęciu uległy też inne aspekty funkcjonowania nauki, np. wniosek o dotację na badania statutowe, który jest podstawą finansowania jednostek naukowych. Zawiera m.in. listę pracowników, ich dorobek naukowy oraz realizowane programy badawcze. Na jednym z wydziałów humanistycznych taki wniosek w 2007 r. miał 24 strony. Wniosek za rok 2011 składał się ze 140 stron.
Na to nakłada się prawny i organizacyjny chaos. Zmieniane są terminy składania dokumentów, a w trakcie prac nad nimi zmieniają się zasady ich wypełniania. Tak było w 2010 r. przy wypełnianiu ankiet ewaluacyjnych jednostek naukowych, dokumentu stanowiącego podsumowanie działalności. Ankiety za 2009 r. miały być gotowe do września, w maju poinformowano o przesunięciu terminu na lipiec. – My nie jesteśmy przeciwko sprawozdawczości – mówi dr Aneta Pieniądz z inicjatywy Obywatele Nauki. – Chcemy tylko, żeby odbywała się ona w granicach zdrowego rozsądku.
5 lat naukowcy muszą przechowywać faktury związane z realizacją projektu finansowanego z UE
1200 segregatorów „wyprodukuje” w 5 lat Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w związku z projektami finansowanymi z P.O. Innowacyjna Gospodarka
24 stron liczył wniosek o dotację na badania statutowe w 2007 r.
140 stron ma taki wniosek dziś