"Rozpoczyna się drugie już wiercenie w okolicach miejscowości Sieraków, na geologicznym obszarze Niecki Szczecińskiej. Prowadzone działania rozpoznawcze mają na celu pozyskanie danych złożowych, potwierdzających obecność ropy naftowej w tym rejonie. Projekt jest realizowany wspólnie przez PKN Orlen oraz firmę PGNiG" - czytamy w komunikacie.

Prace na terenie miejscowości Sieraków prowadzone są na podstawie wydanej przez Ministerstwo Środowiska koncesji "Wronki". Struktura Sieraków jest położona w sąsiedztwie największych dotychczasowych odkryć złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce: Lubiatów - Międzychód - Grotów. Głębokość otworu pionowego Sieraków-3 jest planowana na 3320 m. Wiercenie zostanie zrealizowane przy użyciu urządzenia Bentec Euro Rig 450T, należącego do firmy Exalo Drilling z Grupy Kapitałowej PGNiG, podano również.

"Prace wiertnicze na koncesji 'Wronki' rozpoczęliśmy już w 2011 roku. Na decyzję o przeprowadzeniu drugiego odwiertu rozpoznawczego w miejscowości Sieraków wpłynęły przede wszystkim pozytywne wyniki wykonanych analiz geologicznych. Ostateczną wiedzę o zasobności złóż będziemy jednak posiadać po przeprowadzeniu kolejnych badań" - powiedział prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

W komunikacie zaznaczono, że jeżeli prace potwierdzą akumulację węglowodorów w ilościach przemysłowych, projekt będzie kontynuowany, poprzez przygotowanie planu zagospodarowania złoża, uwzględniającego przyłączenie odwiertów do istniejącej już instalacji w obrębie kopalni ropy i gazu ziemnego LMG (Lubiatów - Międzychód – Grotów). Następnym etapem będzie wykonanie kolejnych odwiertów eksploatacyjnych oraz wybudowanie instalacji napowierzchniowej.

Reklama

Orlen Upstream, spółka dedykowana do realizacji strategii PKN Orlen w zakresie poszukiwań i wydobycia złóż gazu ziemnego oraz ropy naftowej, posiada 49% udziałów w projekcie "Sieraków". Udziały obejmują zarówno koszty jak i przyszłe dochody, uzyskane ze sprzedaży wydobytej ropy naftowej i gazu ziemnego. Pozostałych 51% udziałów posiada PGNiG.