Powołany przez Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski zespół, w którego skład wchodzili także przedstawiciele instytucji komercyjnych, zdecydował, że za WIBOR nie będzie już odpowiadać wyłącznie ACI Polska – stowarzyszenie dilerów bankowych. Powołana zostanie rada ds. stawek referencyjnych. Ponadto więcej instytucji będzie miało możliwość zgłaszania się do ustalania WIBOR-u.
– Zmiany nie będą miały wpływu na poziom stawki – podkreśla Marta Kępa, prezes ACI Polska.
W skład rady nadzorującej prawidłowość ustalania WIBOR-u wejdą przedstawiciele Związku Banków Polskich, ACI Polska i KNF. Mają się w niej znaleźć także reprezentanci resortu finansów oraz warszawskiej giełdy.
Obecnie w fixingu WIBOR-u bierze udział 10 banków. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba uczestników spadła o jedną trzecią. Banki rezygnowały, bojąc się zarzutów, że uczestniczą w podobnych manipulacjach, jakie miały miejsce w przypadku LIBOR-u (przedstawiciele naszego sektora bankowego podkreślają, że w przeciwieństwie do stawki ustalanej w Londynie nasza ma charakter transakcyjny i przez to jest dużo bardziej wiarygodna).
Reklama
KNF i NBP od dłuższego czasu zastanawiały się nad tym, jak nakłonić banki do powrotu do uczestnictwa w fixingu WIBOR-u. Efekty? W ubiegłym tygodniu bank centralny wprowadził zasadę, że banki, które nie będą brały udziału w ustalaniu WIBOR-u, utracą status dilera rynku pieniężnego. Nie będą więc mogły kupować bezpośrednio w NBP bonów pieniężnych, a to podstawowy sposób lokowania krótkoterminowych nadwyżek gotówki.
– Decyzja NBP jest bardzo dobra. W najbliższych tygodniach możemy się spodziewać dużego zainteresowania banków niekwotujących dzisiaj WIBOR-u dołączeniem do panelu – komentuje Marta Kępa.
Wczoraj KNF poinformowała, że w ustalaniu punktu odniesienia dla oprocentowania kredytu będą mogli brać udział już nie tylko dilerzy rynku pieniężnego, lecz także wszystkie banki, których udział rynkowy przekracza 1 proc. bądź też mające status zrzeszającego banki spółdzielcze.
– Z informacji KNF wynika, że zaproponowane wczoraj warunki uczestnictwa w panelu WIBOR spełnia 21 banków. Nie znaczy to jednak, że faktycznie będzie tylu uczestników. Muszą oni bowiem spełniać jeszcze dodatkowe warunki wynikające z regulaminu WIBOR: posiadać limity na transakcje z pozostałymi panelistami – zastrzega prezes ACI Polska.
Nowe zasady zwiększą transparentność, zaufanie oraz stabilność krajowego rynku finansowego – uważa KNF.