Dynamicznie rośnie też rzesza klientów aktywnie korzystających z banku w sieci. Na koniec IV kw. ubiegłego roku było ich prawie 11,4 mln, co oznacza roczny wzrost na poziomie 12 proc. – Za aktywnych klientów uznajemy osoby, które na swoim rachunku wykonują co najmniej pięć operacji w miesiącu. Zatem wśród klientów uznanych przez nas za nieaktywnych na pewno są tacy, którzy mimo wszystko z tego rozwiązania korzystają – tłumaczy Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich, który przygotował raport o bankowości internetowej Netbank.
Wolniej rośnie liczba firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z bankowości elektronicznej. Na koniec grudnia ubiegłego roku umowy w tej sprawie miało podpisane prawie 1,9 mln podmiotów, z czego aktywnie korzystało z banku w sieci ponad 1,1 mln przedsiębiorstw.
Spośród innych danych zawartych w raporcie ZBP uwagę przykuwa spadek średniej wartości pojedynczej transakcji kartą. W przypadku debetówek roczny spadek wyniósł prawie 8 proc. Średnia transakcja opiewała pod koniec ub.r. na 211 zł. Jeżeli chodzi o karty kredytowe, wartość ta wyniosła 144 zł, co oznacza ponad 3-proc. spadek. Specjaliści tłumaczą to upowszechnieniem się technologii zbliżeniowej. W rezultacie Polacy płacą kartą za coraz drobniejsze zakupy.
Raport zwraca uwagę na rosnącą liczbę kart płatniczych. To zasługa debetówek, których w portfelach mamy już ponad 26,5 mln sztuk. Wciąż spada liczba kart kredytowych – w stosunku rocznym o 7 proc. Jednak biorąc pod uwagę dane kwartalne, liczba kredytówek praktycznie się nie zmieniła, co może sugerować, że proces zamykania rachunków kart nieaktywnych dobiega w bankach końca.
Reklama