Komisja Europejska opublikowała dziś wyniki badania „Finansowanie edukacji w Europie: skutki kryzysu ekonomicznego” na temat wpływu kryzysu finansowego na środki przeznaczane na edukację od 2010 roku.

Polska znalazła się w gronie ośmiu państw, w których obniżono wydatki na edukację (dane z 2011 wobec 2010 roku). Największe cięcia (spadek nakładów o ponad 5 proc.) wprowadziły Grecja, Węgry, Włochy, Litwa i Portugalia. Spadki w nakładach na edukację rzędu 1-5 proc. odnotowano w Estonii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (Szkocja).

W tym samym czasie pięć państw UE podniosło swoje nakłady na edukację. Były to Austria, Dania, Malta, Szwecja oraz niemieckojęzyczny obszar Belgii. Niemcy i Holandia nie przedstawiły danych za okres od 2010 roku.

Reklama

Pomimo generalnego spadku nakładów na edukację w 2011 roku, Polska należała do grupy krajów, w których w latach 2010-2012 wynagrodzenia nauczycieli i dyrektorów szkół wzrosły z powodu reformy płac. Płace nauczycieli stanowią ponad 70 proc. środków przeznaczanych na edukację.

W 10 państwach członkowskich UE doszło do ograniczenia kadry nauczycielskiej (w Bułgarii, na Cyprze, w Estonii, Francji, na Litwie, Łotwie, w Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech). Autorzy raportu argumentują jednak, że redukcja personelu wynikała nie tylko z kryzysu, lecz także ze spadku liczby uczniów.

„To trudne czasy dla krajowych budżetów, ale musimy wypracować spójne podejście do publicznych inwestycji w kształcenie i szkolenie, ponieważ jest to klucz do przyszłości naszej młodzieży i długoterminowego zrównoważonego ożywienia gospodarczego. Jeśli państwa członkowskie nie będą odpowiednio inwestować w modernizację edukacji i doskonalenia umiejętności, będziemy coraz bardziej w tyle za naszymi konkurentami na całym świecie i będzie nam trudniej rozwiązać problem bezrobocia osób młodych”, komentowała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Badanie

W badaniu przeanalizowano finansowanie na wszystkich poziomach kształcenia, od edukacji przedszkolnej aż po szkolnictwo wyższe w 35 krajowych i regionalnych systemach edukacji – czytamy w informacji prasowej. Badanie „Finansowanie edukacji w Europie: skutki kryzysu ekonomicznego” zostało przygotowane na zamówienie Komisji przez sieć Eurydice. Koordynacją Eurydice zajmuje się unijna Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.

ikona lupy />
Zmiany wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół w wartościach bezwzględnych w sektorze publicznym, 2010-2012 / Forsal.pl