Amerykańska gospodarka znajduje się w stanie bańki napompowanej przez „sztuczny pieniądz” Rezerwy Federalnej i może w ciągu paru lat pęknąć - ostrzega David Stockman, były szef ds. budżetu za prezydentury Ronalda Reagana.

W artykule opublikowanym na łamach dziennika „New York Times” Stockman napisał, że polityka luzowania ilościowego Fedu stosowana po kryzysie zadłużeniowym zalała rynki kapitałowe gotówką, gdy nawet główny nurt gospodarki pozostaje w słabej kondycji. To połączenie – twierdzi - nie ma szans na przetrwanie.

„Kiedy dojdzie do krachu, nie będzie nowej rundy bailoutów, które uratowały banki w 2008 roku” – dowodzi Stockman, były dyrektor zarządzający Blackstone Group i były republikański kongresman ze stanu Michigan – „Zamiast tego Ameryka stoczy się do ery drakońskich oszczędności, pogrąży się w zjadliwych konfliktach politycznych, pozbawiając się resztek dzisiejszego cherlawego wzrostu gospodarczego”.

Stockman zyskał popularność na początku lat '80 w administracji Reagana dzięki forsowaniu ekonomii aktywizacji produkcji, w myśl której obniżanie podatków dochodowych przyczynia się do zwiększenia wzrostu gospodarczego oraz zapewnia większe wpływy dla rządu. Ale w 1985 roku ustąpił on ze stanowiska dyrektora budżetu i w swoich publikacjach krytykował administrację Reagana.

„Pożyczamy pieniądze i grzebiemy przyszłe pokolenia pod górą długów” – powiedział Stockman w wywiadzie udzielonym dla telewizji Bloomberg.

Fed, kierowany przez Bena Bernanke'a, co miesiąc wykupuje aktywa wartości 85 mld USD. Równocześnie amerykański bank centralny utrzymuje stopę procentową na poziomie bliskim zera, dążąc do zmniejszenie stopy bezrobocia poniżej 6,5 proc. i utrzymania inflacji poniżej 2,5 proc.

Taka polityka – mówi Stockman – przynosi korzyści spekulantom i traderom obligacji oraz prowadzi „do największej w historii bańki obligacji”.

Do grona winnych za podkopywanie fundamentów zdrowego państwa Stockman zalicza prezydenta Franklina Delano Roosevelta za osłabienie pozycji złota w 1933 roku, prezydenta Richarda Nixona za odejście od wymienialności dolara na złoto, a także „wyblakłego bohatera”, byłego szefa Fedu Alana Greenspana za zbyt długie utrzymywanie stóp procentowych na zbyt niskim poziomie.

Inwestorzy rozpoczną wyprzedaż przy najmniejszej sugestii, że Fed zaczyna pozbywać się aktywów ze swojego bilansu – ostrzega Stockman.

Inwestorzy rozpoczną wyprzedaż przy najmniejszej sugestii, że Fed zaczyna pozbywać się aktywów ze swojego bilansu / Bloomberg