16 kwietnia 1991 roku odbyło się pierwsze notowanie akcji na warszawskim parkiecie. Dzisiaj, po 22 latach, GPW jest największą giełdą Europy Środkowej i Wschodniej.

12 kwietnia 1991 r. podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cztery dni później w dawnym Domu Partii odbyła się pierwsza sesja z udziałem siedmiu domów maklerskich, na której notowane były akcje pięciu spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1 990 zł, czyli około 2 tys. dolarów.

Po 22 latach GPW jest największą krajową giełdą instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej pod względem kapitalizacji notowanych spółek (128,5 mld euro) i wartości obrotów akcjami (w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosły one 45,5 mld euro), a także jedną z najszybciej rozwijających się giełd w Europie. Jak wynika z najnowszego raportu IPO Watch Europe, dotyczącego liczby i wartości pierwszych ofert publicznych (IPO) na giełdach europejskich, warszawski parkiet jest drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz trzecim pod względem wartości ofert w pierwszym kwartale 2013 r., plasując się za giełdami z grupy LSE i Deutsche Boerse.

>>> Czytaj również: GPW i wiedeńska giełda będą rozmawiać o "przyjaznej" fuzji

Reklama

Aktualnie notowanych jest 437 spółek na Głównym Rynku oraz 439 na NewConnect. Na pierwszej sesji giełdowej, która odbyła się 16 kwietnia 1991 r., zadebiutowało pięć spółek. Po sześciu latach (21 maja 1997 r.) na GPW odbył się debiut setnej spółki, a obecnie na warszawskiej giełdzie notowanych jest już 876 spółek – niemal o 100 więcej niż przed rokiem. Oprócz rynku regulowanego dla akcji i instrumentów pochodnych oraz alternatywnego rynku akcji NewConnect, Giełda prowadzi także Catalyst – rynek przeznaczony dla obligacji korporacyjnych, spółdzielczych i komunalnych. Ważną częścią działalności Grupy GPW jest również rozwój rynku towarowego.

15 kwietnia 2013 r., w przeddzień rocznicy swojego powstania, GPW ukończyła realizację najważniejszego od wielu lat projektu technologicznego – wdrożenia nowego systemu transakcyjnego UTP.

>>> Czytaj również: System transakcyjny UTP: dziś wielka premiera na GPW