Dziennik Gazeta Prawna

  • Wojna na pieniądze. Historia walutowych sporów

Możliwe, że 4 kwietnia tego roku zapisze się na kartach historii jako dzień wybuchu światowej wojny. Nie militarnej, lecz prowadzonej przy użyciu narodowych walut. Tego dnia prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda ogłosił plan rzucenia na rynek nawet 70 bln jenów (ok. 75 mld dol.), by w Kraju Kwitnącej Wiśni wywołać w końcu inflację. >>> Czytaj więcej

  • W urzędzie jak w firmie? Korpozwyczaje przenikają do administracji
Reklama

W jednej z warszawskich dzielnic jest urząd, z którego dzwoniono do mieszkańców, by poinformować o konieczności dopełnienia formalności. Wydaje się to równie wiarygodne, jak sceny z sagi science fiction, której bohaterowie dźgają się kolorowymi mieczami. A jednak to prawda. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Łupki niezgody

Prowadzone przez KE konsultacje społeczne na temat eksploatacji gazu łupkowego przebiegają pod znakiem skandali. Dyrekcja Komisji Europejskiej ds. środowiska zaprosiła na spotkanie w sprawie łupków tylko wybraną w niejasny sposób grupę osób – pisze gazeta Wyborcza powołując się na wypowiedź europoseł Kolarskiej-Bobińskiej. Nie zaproszono ani obywateli, ani Organizacji Prtzemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, która skupia firmy z branży łupkowej w Polsce. Oficjalną przyczyną spotkania w tak wąskiej grupie osób była „ograniczona pojemność sali”. Z obawy przed krytyką spotkanie przełożono na 7 czerwca.

  • Jak cudzoziemcy legalnie i nielegalnie budują Polskę

W 2012 roku Państwowa Inspekcja Pracy zanotowała o jedną trzecią mniej przypadków pracy na czarno wśród obcokrajowców w Polsce niż w 2011 r. Eksperci twierdzą jednak, że na dane te należy patrzeć z rezerwą, bo badania PIP obejmują jedynie mały fragment rynku. W rzeczywistości trudno jest sprawdzić, ile dokładnie cudzoziemców pracuje u nas w kraju legalnie. W odniesieniu do większości cudzoziemców pracujących sezonowo pracodawcy nie zawsze przestrzegają bowiem prawa – podkreślają eksperci.

Rzeczpospolita

  • Antyemerytalne chwyty rządu

Rząd prowadzi kampanię dyskredytująca OFE, żeby dokonać skoku na oszczędności Polaków, mówi „Rzeczpospolitej” prof. Leszek Balcerowicz, współtwórca reformy emerytalnej. Minister Rostowki powtarza ewidentna nieprawdę o proponowanych przez OFE sposobach czasowej wypłaty emerytur – była to tylko wstępna i alternatywna propozycja, dodaje.

  • Podróżnicy pod ochroną

Sprowadzenie klientów upadłych biur podróży kosztowało podatników w zeszłym roku pół miliona złotych, podliczyła NIK. Izba uważa, ze należy tak zmienić prawo, by chroniło turystów przez skutkiem bankructwa biura podróży.

  • Budżet skorzysta na niskich rentownościach

Rekordowy spadek rentowności polskich papierów dłużnych pozwolą rządowi na zaoszczędzenie nawet 1,5 mld złotych, a jeśli popularność polskich obligacji nie spadnie do końca roku, budżet może skorzystać nawet bardziej.

  • Polska w środku stawki

Według danych unijnych Polska na dwa lata przed zakończeniem okresu budżetowego zakontraktowała 85 proc. funduszy z polityki spójności. Połowa pieniędzy na zaakceptowane projekty jest już w kraju.

Polska The Times

  • Nowa jakość na polskich dworcach

PKP modernizuje dworce i staja się one coraz czyściejsze, bezpieczniejsze, nowocześniejsze i lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do niedawna jeden z najbrzydszych dworców w kraju – Warszawa Wschodnia przeszedł metamorfozę – jest przeszklony, jasny, a wieczorami również ładnie podświetlony. Jednym z najładniejszych polskich dworców jest obecnie Przemyśl Główny.

Puls Biznesu

  • KNF namierza Anderson Holding

Spółka Anderson Holding, oferująca usługi finansowe, wzbudziła wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego i została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych. Firma planuje inwestycje w Polsce w wysokości 200 mln euro do 2018 r., głównie na rynku nieruchomości, i zachęca Polaków do inwestowania. Minimalny wkład to 10 tys. zł, a obiecywany zysk po 10 latach to 70 proc. Według informacji na stronie internetowej inwestycje są zabezpieczone fizycznym złotem, natomiast w rozmowie z gazeta prezes Jacek Zwardoń tłumaczy, że instrumenty inwestycyjne są zabezpieczone hipotekami domów starości w Niemczech oraz izotopem miedzi. KNF, zaniepokojona, że Anderson Holding prowadzi działalność bankową, zawiadomiła prokuraturę.

  • Zakupy mobilne ostatnio przyhamowały

Zakupy mobilne ostatnio przyhamowały - informuje "Puls Biznesu". Gazeta wyjaśnia, że rozwój m-commerce w Polsce stopują brak odpowiedniej infrastruktury sklepów i przyzwyczajenia konsumentów.

Dane raportu opracowanego przez Gemius i e-Commerce Polska wskazują, że Polacy wciąż sceptycznie podchodzą do takiej formy kupowania. Podobnie jak przed rokiem tablety, smartfony lub telefony komórkowe do robienia zakupów wykorzystuje 16 procent ankietowanych. Potencjał tego kanału sprzedaży jest więc wciąż niewykorzystany, a wina za to w dużej mierze leży po stronie samych przedsiębiorców. Brakuje bowiem odpowiedniej infrastruktury - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Jak tłumaczą eksperci, większość sklepów online nie przewidziała na etapie budowy serwisów, że rewolucja mobilna będzie postępować w tak szybkim tempie. Wiele z nich nie pomyślało o stworzeniu wersji przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.

  • Droga, droższa, darmowa

W ofertach operatorów telekomunikacyjnych pojawiają się oferty promocyjne z darmowymi usługami, które po pewnym okresie stają się płatne. Na przykład T-Mobile oferuje usługę Plotkarski MMS i Dowcip dnia. Jeśli klient nie zrezygnuje z usługi, jest za nią naliczana opłata po tygodniu. UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie usługi Halo granie w Orange. U operatorów często nie można zrezygnować z usługi, która jest oferowana w promocji za darmo przez kilka miesięcy, zwraca uwagę Grzegorz Bernatek, szef działu analiz Audytela.