Kruszec, który w tym roku stracił 15 proc. wartości w wyniku bessy na rynku, podrożeje do 1800 dolarów za uncję – uważa Kalyanaraman, prezes Kalyan Jewellers. Aż tyle nie płacono za złoto od listopada 2011 roku.

Ceny złota zanurkowały 15 kwietnia najmocniej od 1983 roku. W Indiach, które są największym na świecie konsumentem złota, przecena ta skłoniła nabywców do przyspieszenia planów zakupu ślubnej biżuterii, natomiast w Chinach handel detaliczny metalem podskoczył trzykrotnie. Problemy zadłużeniowe Europy oraz słabszy dolar mogą istotnie ożywić na nowo popyt na złoto wśród inwestorów – podkreśla Dominic Schnider, szef badań rynku surowcowego w oddziale zarzadzania majątkiem szwajcarskiego banku UBS.

>>> Czytaj również: Sierakowska: Złoto – największy spadek cen od 30 lat

- Inwestorzy, a zwłaszcza menedżerowie funduszy, zaczną gromadzić złoto ponieważ teraz mają doskonały przedział cenowy – mówi Kalyanaraman, właściciel firmy jubilerskiej z Kerali, której wartość jest szacowana na około 1 miliard dolarów, zgodnie z wyliczeniem indeksu Miliarderów Bloomberga. – Rynek indyjski ostro poszedł w górę i mamy do czynienia z ogromnym popytem.

W poniedziałek złoto wzmocniło się o 2,6 proc. do 1426,05 dolarów za uncję. Mark Pervan, szef globalnej strategii surowcowej w Australia & New Zealand Banking Group sądzi, że w ciągu sześciu miesięcy dzięki popytowi kruszec podrożeje do 1550 dolarów. Ale brytyjski Barclays wciąż uważa, że złoto będzie należeć do najsłabszych surowców w okresie najbliższych kilku lat.

Pęd indyjskich konsumentów do kupna złotej biżuterii i monet po wielkim spadku cen metalu przyczyni się do wzrostu importu w tym kwartale, ponieważ handlowcom i bankom skończyły się zapasy – dowodzi Mohit Kamboj, prezydent w Bombay Bullion Association, stowarzyszenia kruszcu z Mumbaju.

Także ogólnoindyjska federacja handlu kamieniami szlachetnymi i biżuterią przyznaje, że w ostatnich dniach zanotowano największy w tym roku popyt na cenny metal. Złoto kupuje się podczas festiwali religijnych i z okazji ślubów. Główne uroczystości religijne przypadają tam w okresie od sierpnia do października, po czym rozpoczyna się sezon wesel i zaślubin trwający od listopada do grudnia oraz od końca marca do początku maja.

Szacuje się, że Indie w bieżącym kwartale zwiększą zakupy złota za granicą o 36 proc. do 305 ton, wobec 225 ton przed rokiem.

>>> Polecamy: Krach złota: Z banków centralnych zniknęły rezerwy wartości 560 mld USD

ikona lupy />
Złoty naszyjnik / Bloomberg