Wartość rynkowa giełdowych firm młodszego brata podskoczyła bowiem o 3,5 mld dolarów w ciągu pięciu tygodni. Łączna kapitalizacja sześciu spółek Anila wzrosła do 12,1 mld dolarów wobec kwoty 8,6 mld dolarów z 1 kwietnia, czyli w przeddzień ogłoszenia przez najbogatszych braci w Indiach biznesowego porozumienia i zapowiedzi dalszego partnerstwa.

Singapurski miliarder chce zniesienia zakazu posiadania mieszkań przez młodych singli

Mukesh Ambani zgodził się płacić za użytkowanie sieci światłowodów firmy Reliance Communications, dzięki czemu sztandarowa spółka Anila ma zagwarantowane dodatkowe przychody w sytuacji, gdy jej zyski spadły po raz 13. na czternaście ostatnich kwartałów. Jest to pierwsza umowa między braćmi od czasu anulowania trzy lata temu porozumienia o zaniechaniu konkurencji. Wcześniej w 2005 roku doszło do ostrego sporu i podziału rodzinnego imperium.

- Rynek ma nadzieję, że starszy brat może udzielić wsparcia Reliance Communictions, zapewniając młodszemu bratu znaczące przedsięwzięcie biznesowe – mówi Walter Rossini z Aletti Gestielle w Mediolanie, firmy zarządzającej 200 mln dolarów indyjskich aktywów, w tym akcjami spółki Reliance Communications. – Pierwsza umowa ma charakter symboliczny. Przekonamy się, jak trwałe są zapewnienia o wsparciu biznesowym.

Reklama

>>> Czytaj również: Indyjski przemysł może czekać kryzys z powodu braku wody

W przeciwieństwie do kilkunastoprocentowego wzrostu wartości spółek Anila kapitalizacja Reliance Communications przy tym się podwoiła - firmy starszego brata, Mukesha podrożały tylko o kilka procent. Ale majątek netto Mukesha Ambaniego jest wart 23,8 mld dolarów, co daje mu 26. miejsce wśród najbogatszych ludzi na świecie. Agencja Bloomberg szacuje natomiast fortunę Anila na 8,3 mld dolarów.

Walka o kontrolę nad firmą Reliance w 2005 roku zakończyła się podziałem rodzinnej grupy. 56-letni Mukesh utrzymał w swoich rękach firmy petrochemiczne, naftowe i gazowe. Prawa własności do biznesu telekomunikacyjnego scedował on na 53-letniego Anila, który przejął także spółki energetyczne, finansowe i z branży rozrywki. Obaj bracia zachowali prawa do nazwy Reliance. Firmę założył w 1959 roku ich ojciec Dhirubhai Ambani, handlarz przypraw i włókien, który zmarł w 2002 roku.

>>> Polecamy: Singapurski miliarder chce zniesienia zakazu posiadania mieszkań przez młodych singli