O włos, bo zaledwie o osiem setnych punktu wyprzedziła Uniwersytet Warszawski.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Wojciech Nowak uważa, że kluczem do sukcesu jego uczelni jest kadra oraz najlepsi studenci w Polsce.

>>> Polecamy: Wyższe wykształcenie Polaków na tle Unii Europejskiej - statystyki

Na podium znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który awansował do pierwszej trójki kosztem Politechniki Warszawskiej.

Reklama

Wśród uczelni niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego, która od lat zwycięża tym zestawieniu. Rektor, profesor Witold Bielecki może pochwalić się posiadaniem trzech prestiżowych, międzynarodowych akredytacji dla szkół ekonomicznych. Jak mówi to jest potwierdzenie jakości kształcenia, w związku z tym jego uczelnia nie odczuwa niżu demograficznego.

>>> Czytaj też: Edukacja w Polsce: Demografia wywraca uczelnie

Przewodniczący kapituły rankingu, a jednocześnie prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber zauważa, że zwiększa się dystans między uczelniami słabymi a dobrymi. Szkoły z czołówki są coraz lepsze, a słabsi nie poprawiają się. Nie widzi w tym nic złego, bo jego zdaniem w Polsce jest teraz za dużo uczelni, a sytuacja zmusza nas do koncentrowania naszych wysiłków edukacyjnych

Z rankingu wynika, że Uniwersytet Jagielloński ma najwyższą efektywność naukową, największy prestiż wśród kadry naukowej, jest też liderem publikacji naukowych. Kapituła uznała, że Uniwersytet Warszawski ma największy potencjał naukowy. Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią o największym stopniu umiędzynarodowienia. Największym prestiżem wśród pracodawców cieszy się natomiast Politechnika Warszawska.

>>> Czytaj też: Wynagrodzenia wykładowców akademickich są zbyt niskie