Wskaźniki koniunktury poprawiły się w usługach, handlu detalicznym, budownictwie oraz przetwórstwie przemysłowym. Jednak we wszystkich przypadkach wartości indeksów są w dalszym ciągu ujemne. Najbardziej pesymistyczni są przedsiębiorcy w branży budowlanej - pogorszenia sytuacji spodziewa się aż 31 proc. firm. Tym niemniej to właśnie indeks dla tej branży wzrósł w ubiegłym miesiącu najsilniej.

Najlepiej oceniają sytuację w swojej branży przedstawiciele firm działających w przemyśle - poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw.

Klimat w przemyśle: Najlepiej jest w chemii, w odzieży coraz gorzej

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w maju na poziomie -1 pkt, co oznacza wzrost o 5 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Reklama

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień jest ograniczany w mniejszym stopniu niż w ubiegłym miesiącu, natomiast bieżąca produkcja nieznacznie wzrasta. Odpowiednie prognozy są korzystne, nieco lepsze od formułowanych w kwietniu" - głosi komunikat Głównego Urzędu Statystycznego.

Sytuacja finansowa oceniana jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu, w najbliższych miesiącach można oczekiwać niewielkiej poprawy w tym zakresie. Redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych w kwietniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14 – spadek o 2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów farmaceutycznych (plus 12 – spadek o 5 pkt proc.), urządzeń elektrycznych (plus 11 – wzrost o 4 pkt proc.).

Negatywnie koniunkturę oceniają głównie producenci: odzieży (minus 18 – spadek o 1 pkt proc.), metali (minus 12 – utrzymuje się wartość sprzed miesiąca), skór wyprawionych i wyrobów ze skór (minus 10 – spadek o 4 pkt proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją nośników informacji (minus 9 – wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca).

>>> Czytaj również: Polski przemysł wciąż w stagnacji. Nie widać oznak ożywienia

W budownictwie nadal źle, choć są sygnały poprawy

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł minus 17, co oznacza wzrost o 6 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 36 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w maju mniej pesymistycznie niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Oceny bieżące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej oraz oceny i prognozy sytuacji finansowej są mniej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat GUS.

Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej wskazują na możliwość poprawy w tym zakresie. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco mniej znaczący od zapowiadanego w kwietniu.

Przedsiębiorcy zgłaszają w wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 69 proc. (wobec 72 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

>>> Czytaj również: KPMG: Polski sektor budowlany w dalszym ciągu w kryzysie

Edukacja słabym ogniwem usług

Większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie.

"W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistyczne, gorsze niż w kwietniu i przed rokiem oceny koniunktury formułują jednostki z sekcji edukacja. Najlepiej, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - głosi komunikat Głównego Urzędu Statystycznego.

Bardzo pozytywne oceny koniunktury sygnalizują również firmy z sekcji informacja i komunikacja - ich opinie są zbliżone do zgłaszanych w kwietniu i przed rokiem.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (przed miesiącem minus 5).

W przypadku sekcji zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ten kształtuje się na poziomie plus 1 (przed miesiącem minus 4).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (tak samo, jak przed miesiącem).

Wskaźnik ten w przypadku sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 23).

Pogorszenie klimatu w handlu sygnalizuje co piąta firma

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w maju br. na poziomie minus 6, czyli poprawił się o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w kwietniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż w kwietniu.

Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w kwietniu.

Spośród prezentowanych branż pozytywne oceny w tym zakresie zgłaszają tylko przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 4 – wzrost o 8 pkt proc.), natomiast negatywne – żywnościowej (minus 12 – spadek o 2 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 7 – wzrost o 4 pkt proc.) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 – wzrost o 7 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w maju na poziomie plus 1 (w kwietniu minus 2).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie

"W maju ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie pozytywnie, lepiej niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. W maju przedsiębiorcy nie odnotowują zmian poziomu sprzedaży. Odpowiednie prognozy są korzystne, zbliżone do formułowanych w kwietniu" - czytamy w komunikacie GUS.

Oceny sytuacji finansowej są mniej negatywne niż miesiąc wcześniej. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie ulec zmianie. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego przed miesiącem.

ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym - GUS / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - przetwórstwo przemysłowe / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - usługi zakwaterowanie i gastronomia / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - usługi transport i gospodarka magazynowa / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - usługi informacja i komunikacja / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - handel detaliczny / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa) - budownictwo / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym - GUS / Media
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie - GUS / Media