Hongkong staje się w tym tygodniu globalnym centrum luksusu. W azjatyckiej metropolii gromadzą się miliarderzy, by dokonać wyboru między diamentami Angeliny Jolie, malarstwem Andy Warhola i butelkami ekskluzywnego wina Romanee-Conti.

W ciągu 10 dni podlewanych gęsto szampanem, przez miasto przepłyną miliardy dolarów wydane na współczesną sztukę, wina, biżuterię i tabakę. Już przed otwarciem targów sztuki w Hongkongu w przedpremierowym przeglądzie uczestniczyło 245 galerii z całego świata.

Przemianowane w tym roku na Art Basel Hong Kong, targi sztuki zwane wcześniej Hong Kong International Art Fair, próbują zachować swój regionalny polot. Z samego rejonu Azji oraz Azji i Pacyfiku przyjeżdża tu ponad 50 galerii.

Na targach znajdzie się także silna reprezentacja Europy i USA. Po raz pierwszy będzie tam na przykład wystawiać Dominique Levy Gallery z Nowego Jorku, która zaoferuje prace Warhola w cenach od 500 tys. dolarów do 6 mln dolarów. Z Zurychu przybywa Galerie Gmurzynska, która m.in. zaprezentuje malarstwo figuratywne kolumbijskiego artysty Fernando Botero.

Reklama

Christie’s zapewnia wiosenny maraton z ośmioma aukcjami, oferując współczesną sztukę azjatycką, ceramikę, biżuterię, zegarki i wina. Sprzedaż przewidziano w dniach 23-29 maja, a wstępne szacunki spodziewanych wpływów sięgają 1,3 mld hongkońskich dolarów (167 mln USD).

Po starcie maratonu Christie’s, czyli 24 maja, firma Tiancheng International z Hongkongu podczas aukcji charytatywnej sprzeda antyczny naszyjnik diamentowy należący do Angeliny Jolie. Szacuje się, że na konto fundacji Partnerstwo Edukacyjne dla Dzieci z rejonu Konfliktów (Education Partnership for Children in Conflict), utworzonej przez amerykańską aktorkę, wpłynie 4-6 mln hongkońskich dolarów.

Sotheby’s wystawi na sprzedaż 270 partii butli na tabakę oraz luksusowe zegarki.

Aukcja wina organizowana przez londyński dom Bonhams w luksusowym hotelu Shangri-La powinna przynieść wpływy rzędu 12 mln hongkońskich dolarów za wina, koniaki i whisky. Pod młotek idzie także butelka 56-letmiego whisky Macallan, która może dojść do ceny 320 tys. hongkońskich dolarów. Ozdobą aukcji jest komplet sześciu butelek wina Romanee-Conti za 320 tys. hongkońskich dolarów.

Targi sztuki Art Basel Hong Konga trwają od 23 maja do 26 maja w centrum konferencyjno-wystawowym byłej brytyjskiej kolonii.