W pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z początkiem poprzedniego roku średnie godzinowe koszty pracy w krajach UE wzrosły o 1,9 proc. W ujęciu kwartał do kwartału wzrosły natomiast o 1,3 proc. – wynika z opublikowanych dzisiaj danych Eurostatu.

W Polsce koszty pracy w pierwszym kwartale 2013 r. wzrosły o 3,8 proc., przy czym niemal równie szybko rosną pensje, co inne koszty zatrudnienia. Nadal jednak należymy do grupy krajów, gdzie zatrudnienie jest wyceniane najsłabiej w Europie.

Siła robocza szybciej drożeje w krajach rozwijających się. Od początku roku średnie godzinowe koszty pracy najszybciej rosły w Rumunii i Estonii. W bałkańskim kraju w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku podrożały aż o 8,6 proc., natomiast w bałtyckiej republice - o 7,5 proc. Znacząco wzrosły też obciążenia z tytułu zatrudnienia dla pracodawców na Litwie (6,5 proc.) i Węgrzech (6,3 proc.).

Praca jest natomiast coraz słabiej wyceniania w krajach dotkniętych kryzysem, dlatego spada również jej koszt. Hiszpania odnotowała 0,7-procentowy spadek godzinowych kosztów pracy, Cypr - 0,5-procentowy spadek, a Portugalia - 0,3 procentowy. Wśród wszystkich 27 krajów najdynamiczniej spada wartość siły roboczej w Słowenii. W pierwszym kwartale tego roku godzinowe koszty pracy skurczyły się tam o 3,8 proc.

Reklama

>>> Czytaj też: Koszty pracy w UE w 2012 r.: rozstrzał od 3,7 do 39 euro za godzinę

We wszystkich krajach UE średnie godzinowe koszty pracy rosną najszybciej w przemyśle (3,4 proc.). W branży budowlanej podrożały w pierwszym kwartale o 1,7 proc., podobnie jak w usługach. W branżach niezwiązanych z biznesem koszty za godzinę pracy wzrosły w analizowanym okresie o 1,4 proc. W tabelach Eurostatu wyróżniają się dane dla krajów bałtyckich, gdzie wynagrodzenia w budownictwie rosną najdynamiczniej we wszystkich krajach UE. Przez trzy miesiące od początku roku w Estonii koszt godziny pracy jednego zatrudnionego w tym sektorze wzrósł o 16,5 proc.

Na średnie koszty pracy składają się głównie wynagrodzenia bezpośrednie oraz pozapłacowe koszty pracy, takie jak składki na ubezpieczenia po stronie pracodawcy i wynagrodzenia za czas nieprzepracowany. Największy wpływ na koszty pracodawców ma jednak pensja zasadnicza. W krajach, gdzie szybko rosną średnie zarobki, rosną też koszty zatrudnienia.

Koszty pracy mają szczególne znaczenie przy decyzji o lokalizacji inwestycji dużych międzynarodowych korporacji. Teoretycznie im tańsza siła robocza, tym lepiej dla zagranicznego kapitału. Z drugiej strony koszty pracą są miarą jej wartości – im wyższe, tym więcej pracodawcy są skłonni płacić zatrudnionym.

Średni koszt pracy za godzinę w UE wyniósł w 2012 roku 23,4 euro. Za tą średnią kryją się jednak ogromne dysproporcje. W Szwecji godzina pracy kosztuje ponad dziesięciokrotnie więcej niż w Bułgarii. W Polsce koszty pracy wciąż należą do najniższych w UE, w 2012 roku wyniosły one średnio 7,4 euro za godzinę.

>>> Czytaj też: Eurostat podał dane o handlu zagranicznym w UE, Niemcy jak zawsze liderem