Chcą przedstawić po raz kolejne swoje postulaty związane z kontrolą obrotu i gospodarowaniem gruntami rolnymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Rozmowy będą przede wszystkim dotyczyć zabezpieczenia ziemi po 2016 roku przed masowym wykupem przez obcy kapitał. Rolnicy mają również zastrzeżenia do czynszów dzierżawnych. Ich zdaniem, ANR nalicza zbyt wysokie kwoty, co gorsza oczekuje zabezpieczeń na 15 miesięcy w okresie trwania umowy.

Edward Kosmal przewodniczący Komitetu Protestacyjnego zapowiada, że wciąż dochodzą nowe postulaty. "Rolników niepokoi brak kredytów inwestycyjnych na zakup ziemi, a także przerwanie prywatyzacji krajowych spółek. Skarb Państwa miał wyprowadzić około miliarda złotych w postaci dywidendy, na poprawę kondycji spółek, a także pożyczkę dla rolników. Problemów nie ubywa, lecz przybywa" - mówi przewodniczący.

Komitet Protestacyjny oczekuje, że w spotkaniu oprócz prezesa ANR Leszka Świętochowskiego i Zbigniewa Abramowicza dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią, w rozmowach zgodnie z obietnicą weźmie udział minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Edward Kosmal przewodniczący zachodniopomorskiej „Solidarności” Rolników Indywidualnych, zapowiada, że perspektywa protestów wciąż realnie istnieje, ale nie w najbliższych tygodniach, kiedy rolnicy będą pracować przy żniwach.