Sześć podmiotów odpowiedziało na zaproszenie PKP do rozmów w sprawie dworca i jego okolic, podał "Parkiet". W tym gronie są Marvipol, który może wyemitować akcje za kilkadziesiąt mln zł, oraz Echo Investment.

"PKP otrzymały sześć odpowiedzi na zaproszenie do rokowań w sprawie zagospodarowania dworca Warszawa Gdańska i terenów przyległych" - Podał "Parkiet".

Zgodnie z jego ustaleniami są to: Echo Investment, Ghelamco, HB Reavis, Immobel, podmioty z grupy Marvipolu oraz nieruchomościowa spółka Penty Investments. Termin składania ofert technicznych, które będą bardziej sformalizowane, upłynie 23 sierpnia.

Reklama

Wiceprezes Marvipolu Sławomir Horbaczewski potwierdził zainteresowanie inwestycją.

"Na czele stworzonego przez nas konsorcjum stoi spółka celowa Zintegrowane Centrum Komunikacji. Na razie za wcześnie jest na szczegóły, gdyż na tym etapie chodziło jedynie o zgłoszenie wstępnego zainteresowania projektem. Uznaliśmy ponadto, że będziemy w stanie zrealizować taką inwestycję. Jej wartość może co prawda przekroczyć 900 mln zł, ale zanim rozpocznie się jej realizacja, minie jeszcze rok, dwa lata, więc czasu na przygotowania jest sporo" - powiedział Horbaczewski, cytowany w artykule.

Parkiet przypomina, że w końcu sierpnia zapadają obligacje Marvipolu warte 14,5 mln zł. Zgodnie ze słowami prezesa, firma chce je wykupić, a w międzyczasie rozważa jeszcze jedną emisję, rzędu do 10 mln zł.

Marvipol planuje również większą emisję. "Zdecydujemy się zapewne na emisję prywatną. Prospekt, który jest ważny do listopada, po złożeniu stosownych aneksów wykorzystamy w celu dopuszczenia akcji do obrotu. Bez prospektu w ciągu roku na giełdę można bowiem wprowadzić papiery stanowiące nie więcej niż 10 proc. akcji. Emisję chcielibyśmy przeprowadzić w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - powiedział "Parkietowi" Horbaczewski.

Pod koniec 2012 r. Marvipol informował o planach pozyskania z emisji akcji i obligacji 120 mln zł brutto (114 mln zł netto). Od początku tego roku firma wyemitowała papiery dłużne za blisko 50 mln zł. Prezes przyznał, że brakująca do 120 mln zł kwota 65-70 mln zł "może się znajdować w rozważanym przez nas przedziale".

Grupa Marvipol to jeden z największych warszawskich deweloperów. Obecnie komercjalizuje 5 inwestycji mieszkaniowych, w ramach których powstaje łącznie blisko 2 tys. mieszkań i lokali użytkowych. Grupa Marvipol jest również generalnym importerem lub wyłącznym przedstawicielem na Polskę marek samochodów Land Rover, Range Rover, Jaguar, Aston Martin, Caterham i Lotus. Model biznesowy grupy uzupełnia sieć myjni samochodowych Robo Wash.