Dziennik Gazeta Prawna

  • Polskie partie żebrakami Europy

W zestawieniu z innymi europejskimi nasze partie nie dostają z budżetu państwa wiele. Różnice widać nawet na tle ugrupowań z porównywalnych państw Grupy Wyszehradzkiej.

>>> Czytaj całość

Reklama
  • Armia urzędników wyrosła na śmieciach

Aby poradzić sobie z realizacją umowy śmieciowej, samorządy zatrudniły od kilku do kilkunastu tysięcy nowych pracowników.

>>> Czytaj całość

  • Ukraina uderza w polskie firmy

Kijów przeżywa kłopoty gospodarcze i chce w ten sposób zmusić przedsiębiorców, wśród nich inwestorów z Polski, do kredytowania budżetu.

>>> Czytaj całość

  • Polskie służby stać na PRISM, ale zapewniają, że nas nie inwigilują

Polskie służby mają możliwości techniczne, by inwigilować telefony i e-maile obywateli według schematu PRISM ujawnionego przez Edwarda Snowdena. Twierdzą jednak, że tego nie robią.

>>> Czytaj całość

Puls Biznesu

  • Ekonomiści wierzą, że gospodarka przyspieszy

Ekonomiści wierzą, że gospodarka przyspieszy - czytamy w "Pulsie Biznesu". W przyszłym roku dynamika produktu krajowego brutto Polski sięgnie 2,4 proc. - prognozują eksperci na łamach gazety.

>>> Czytaj więcej

  • PKP Cargo wjeżdża na stację giełda

Tak dużej oferty nie było dawno. W przyszłym tygodniu prospekt emisyjny PKP Cargo powinien trafić do Komisji Nadzoru Finansowego, a upublicznienie planowane jest na początek czwartego kwartału – pisze „PB”.

Ostateczny termin zależy od koniunktury i od tego, czy uda się uzgodnić ze związkami przedprywatyzacyjny pakiet gwarancji. Na razie w dyskusji jest impas.

  • Leszek Czarnecki woduje Getin Fleet

Grupa uruchomiła spółkę do zarządzania flotą samochodową. Za pięć lat chce być w pierwszej piątce, a to – jak pisze gazeta – trudne zadanie.

Getin ma mocną pozycję na rynku kredytów samochodowych i w leasingu. Chcemy zaoferować komplementarne produkty i usługi klientom szukającym w obsłudze użytkowanego pojazdu oraz wsparcie podczas eksploatacji – mówi Tomasz Ślepowroński, prezes Gein Fleet.

  • Polski hotelarz zakłada kitel

Spa i wellness to już za mało. Hotele zaczynają oferować usługi medyczne i dobrze na tym wychodzą – pisze gazeta.

Kolejne obiekty, w których ofercie oprócz wellness i spa są również usługi medyczne, radzą sobie bardzo dobrze. Np. w 2012 roku Malinowy Dwór Hotel Medical SPA odnotował ponad 43 proc. wzrost gości.

Gazeta Wyborcza

  • Szkoły walki o byt

Zmniejszająca się liczba studentów zmusza prywatne uczelnie do walki o byt. Część z nich upada, inne łączą się z większymi jednostkami. Zdarza się jednak, że takie fuzje wiążą się z utrudnieniami dla studentów, którzy muszą w ich wyniku zmienić kierunek, przenieść się do innego miasta lub zmienić tryb studiowania z dziennego na zaoczny. Do 2020 r. liczba studentów w Polsce może zmaleć nawet o 800 tys., a wg PKPP „Lewiatan”, w 2025 r. zostanie już tylko 50 uczelni prywatnych.

  • Bankowy sąd ostateczny w Brukseli

KE przedstawiła wczoraj projekt mechanizmu, który ma być elementem unii bankowej. Komisja chce mieć ostatnie słowo przy naprawianiu i zamykaniu banków strefy euro oraz innych państw, które do unii bankowej dołączą. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się Niemcy.

  • Drogi dług stolicy

Warszawa nie korzysta na tanim kredycie. Miasto wyemitowało na rynku Catalyst długoterminowe obligacje na stały procent w wysokości od 5,35 do 6,7 proc. Do tego zadłużyło się na największą kwotę wśród polskich samorządów – łącznie 2,1 mld zł. Wypuszczane od 2009 r. obligacje mają w części sztywne oprocentowanie po to, aby ubezpieczyć się od nagłych skoków stóp procentowych.

Rzeczpospolita

  • Wakacyjny mandat zapłacisz w całej Europie. Ale jeszcze nie tego lata

Wakacje w aucie: gdzie nie musisz bać się fotoradaru. Niemcy, Holandia i Włochy nie odpuszczą Polakom złapanym na fotoradar, ale Rumuni jak najbardziej. Tegoroczne wakacje są ostatnimi, kiedy polscy kierowcy podróżujący za granicę i łamiący przepisy na drodze mają szansę na uniknięcie kary. Obecnie niewiele państw UE bezwzględnie ściga kierowców za swoimi granicami. Są to m.in. Niemcy, Austria, Włochy oraz Holandia. W ubiegłym roku do naszej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od policji z innych krajów wpłynęło 15 tys. zapytań o dane upolowanych kierowców, większość z tej czwórki. W Bułgarii, Rumunii, na Łotwie czy w Estonii złapany na fotoradar kierowca raczej nie ma się czego obawiać. Te kraje najsłabiej egzekwują mandaty dla Polaków. Jednak już za kilka miesięcy, 7 listopada wejdzie w życie nowelizacja kodeksu drogowego, którą wymusiła na Polsce unijna dyrektywa. Zgodnie z nią w każdym państwie członkowskim powstaną punkty kontaktowe, które będą udzielały informacji o właścicielu auta namierzonego na fotoradar.

  • Skarb Państwa skraca smycz dla państwowych spółek

Będzie więcej państwowej kontroli w państwowej spółce. Minister zmienia statuty najważniejszych firm z udziałem państwa, by zwiększyć nadzór na ich działalnością. W ten sposób Skarb Państwa chce umocnić swoją pozycje w kluczowych spółkach z jego udziałem. W tym celu stworzy nowy departament polityki właścicielskiej. – Wdrażamy właśnie nowe standardy działania rad nadzorczych. Chcemy by ich członkowie mieli pakiet narzędzi pomocowych dla lepszego sprawowania swoich funkcji – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Zmiany dotyczą na razie PGNiG i PGE. W dalszej kolejności zmienią się statuty kolejnych 20 spółek – zapowiada resort.

  • Jest taki fundusz…

… dzięki któremu powinniśmy spać spokojnie i nie bać się o emeryturę. Fundusz Rezerwy Demograficznej został stworzony po to, by gromadzić środki na wypłatę świadczeń w przyszłości, gdy pracujących będzie mniej niż obecnie, a emerytów znacznie więcej. Pieniądze funduszu są zarządzane przez ZUS. – To zwyczajny fundusz inwestycyjny, choć jego podstawowym celem jest ochrona aktywów przed spadkiem ich wartości – mówiła Mirosława Boryczko, wiceprezes ZUS, na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami, pokazującym kuchnię zarządzania FED. – Dotychczas to zadanie udaje się wypełnić, nawet z nadwyżką – twierdzi. Fundusz inwestuje bezpiecznie, ale wyniki ma nawet lepsze niż fundusze rynkowe. Osiągnięty wynik inwestycji to 3,2 proc., informuje FRD.

  • … i taki bank w Europie, o którym nikt nie pamięta

- Pomagamy tworzyć miejsca pracy – mówi gubernator Banku Rozwoju Rady Europy Rolf Wenzel w wywiadzie dla „Rz”. „Czym zajmuje się wasz bank? Dla wielu ludzi główny cel działań, czyli praca na rzecz „kohezji społecznej” w Europie, brzmi dość enigmatycznie” – pyta się gazeta. „Pomagamy małym i średnim przedsiębiorstwom utrzymywać zatrudnienie i tworzyć miejsca pracy. To obecnie bardzo ważna sprawa, gdyż wszyscy debatują teraz nad tym, jak stymulować wzrost zatrudnienia, a my to robimy od lat. Finansujemy też edukację: szkoły, przedszkola, uczelnie – udzieliliśmy nawet pożyczki Uniwersytetowi Warszawskiemu. Pomagamy w utrzymywaniu infrastruktury przeciwpożarowej, co jest ważną kwestią choćby w przypadku Polski” – odpowiada Rolf Wenzel, który przybył właśnie do Polski i prowadził rozmowy m.in. z minister rozwoju regionalnego, resortem finansów, NBP i BGK. – Polska jest ważnym pożyczkobiorcą korzystającym z naszych kredytów – mówi szef europejskiego banku. Instytucja powstała w 1956 roku, początkowo miała się zajmować rozwiązywaniem problemów uchodźców po II wojnie światowej.