Liczba przedsiębiorstw planujących rozpoczęcie nowych inwestycji w III kw. spadła o 1,2 pkt proc. kw/ kw do 19,7 proc., wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu wśród 1278 firm. Jednocześnie wyraźnie rośnie zainteresowanie zwiększaniem zadłużenia w bankach.

"Zmiany w zakresie oceny aktywności inwestycyjnej odnotowane w ostatniej edycji badania wpisują się w łagodny trend spadkowy, jaki w próbie obserwujemy od początku 2012 r. Coraz mniej przedsiębiorstw planuje rozpoczęcie nowych inwestycji. W III kw. zamiar taki zgłosiło 19,7 proc. badanych, tj. o 1,2 pkt proc. mniej niż w poprzednim kwartale" - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w II kw. 2013 oraz prognoz koniunktury na III kw. 2013 roku".

Inwestorzy wciąż częściej zapowiadają obniżenie nakładów ogółem niż ich wzrost w relacji rocznej. Łącznie 34,1 proc. badanych inwestorów w III kwartale zamierza wydać na inwestycje mniej niż w podobnym okresie ubiegłego roku, w tym 23,8 proc. - znacznie mniej, przy 21 proc. firm, które chcą powiększyć skalę nakładów, podano także w materiale.

Nieco słabsze niż szacunki kwartalne są prognozy rocznych budżetów inwestycyjnych, z których wynika, że co czwarta firma zamierza znacząco obniżyć wielkość nakładów w całym roku względem wydatków poniesionych w poprzednim roku (wzrost o 2,2 pkt proc. kw/kw). Jest to najgorszy dotąd zanotowany wynik (badanie prowadzone jest od 2011 r.).

Reklama

NBP podkreśla jednak, że choć tendencje te utrzymały się w większości analizowanych branż i klas w próbie, nie dotknęły grupy największych podmiotów w próbie (2000+), a także energetyki oraz zbiorowości eksporterów, gdzie obserwowany był dalszy wzrost zainteresowania nowymi projektami inwestycyjnymi. Jak zaznacza bank centralny, ze względu na wysoką koncentrację wydatków inwestycyjnych, ożywienie aktywności w tych klasach powinno w dużej mierze złagodzić spadek nakładów deklarowany przez pozostałe podmioty w próbie.

"Przedłużający się okres obniżonej aktywności inwestycyjnej budzić może obawy o utrzymanie przez przedsiębiorstwa ich przewagi konkurencyjnej, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy konkurujące na rynkach międzynarodowych. Na razie jeszcze skala problemów wynikających z wstrzymywanych inwestycji i malejących nakładów na zakup środków trwałych nie jest zdaniem respondentów duża. Większość firm w ogóle nie dostrzega poważniejszych zagrożeń, a podmioty, które zauważają konsekwencje ograniczenia inwestycji wskazują najczęściej na starzenie się majątku, jako główny tego skutek" - napisano w materiale.

W III kw. spadkowi nowo planowanych projektów inwestycyjnych będzie towarzyszył spadek odsetka inwestycji finansowanych kredytem bankowym. Po środki z sektora bankowego respondenci sięgają coraz rzadziej, co wynika zarówno z koncentracji nowych inwestycji w grupie przedsiębiorstw znajdujących się w dobrej i bardzo dobrej kondycji finansowej, jak i relatywnie niskich co do wartości jednostkowych wydatków na cele rozwojowe, podał też NBP.

"Jednocześnie prognozy na III kw. br. pokazały wyraźny wzrost zainteresowania zwiększaniem zadłużenia w bankach. Zjawisko to można wiązać zarówno z wydłużaniem terminów spływu należności, powodującym wzrost zapotrzebowania na środki obrotowe, jak i z obniżającym się oprocentowaniem finansowania bankowego" - czytamy dalej.

O kredyt zamierzają częściej ubiegać się zarówno najbardziej rentowne firmy w próbie, tj. "energetyka" oraz "dostawa wody i gospodarowanie odpadami", tj. sekcje oceniające swoją sytuację jako dobrą, jak i firmy budowlane, a zatem te jednostki, które borykają się obecnie z największymi problemami z utrzymaniem płynności, a dla których otrzymanie kredytu jest obecnie najtrudniejsze.