„Warunki tektoniczne w Syczuanie utrudnią wydobycie gazu i ropy z łupków” – mówi Shu Jiang, profesor University of Utah. „Umieszczenie tam odwiertów może doprowadzić do nienaturalnych trzęsień ziemi” – dodaje.

Chińskie złoża gazu łupkowego mogą być nawet dwa razy większe od tych w USA. Stany są przykładem kraju, gdzie wydobycie gazu z łupów doprowadziło do znacznego spadku cen energii, zmniejszenia zapotrzebowania na import i tym samym zwiększenia niezależności energetycznej. McKinsey & Co. szacuje, że do 2020 roku biznes łupkowy w USA może utworzyć 1,7 miliona miejsc pracy i dokładać 690 miliardów USD rocznie do PKB kraju.

Dla Chin pójście w ślady USA to szansa na osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego i koniec zależności od wydzielającego smog węgla kamiennego.

„Gdy (Chińczycy – przyp. tłum) już zrozumieją funkcjonowanie złóż łupkowych, będą chcieli szybko wycisnąć z nich korzyści” – mówi Neil Beveridge, analityk Sanford C. Bernstein, nawiązując do geologicznych i regulacyjnych zagadnień tej inwestycji.

Reklama

Uskoki tektoniczne

Podstawą wydobycia gazu z łupków, jest szczelinowanie hydrauliczne. Proces ten polega na tym, że miliony litrów wody, chemikaliów i piasku są wstrzykiwane pod ciśnieniem w podziemne skały łupkowe. W ten sposób kruszy się je i wydobywa z nich gaz. Część z płynów powraca po tym procesie na powierzchnię i jest często przechowywana w podziemnych studniach.
Fakt przechowywania zużytych płynów pod ziemią wiązano nierzadko z występującymi w USA i w Chinach trzęsieniami ziemi.

Syczuan leży na jednym z najaktywniejszych sejsmicznie uskoków na świecie.

„To miejsce największego na świecie zderzenia dwóch kontynentów. To tu Indie wbiły się w kontynent azjatycki” – mówi Julio Friedmann, główny technolog energii w narodowym laboratorium Lawrence Livermore i były badacz w Exxon Mobil. „To zwiększa napięcie kontynentalnej skorupy ziemskiej” – dodaje.

Przez trzy i pół roku, biuro do spraw trzęsień ziemi w Syczuanie prowadziło badania w okolicach podziemnego szybu w Zigong.. W tym czasie nastąpiło tu 2700 wstrząsów o różnym nasileniu.

„Wraz z rozpoczęciem wstrzykiwania wody pod ciśnieniem, stwierdzono znaczny wzrost aktywności sejsmicznej wokół próbnego odwiertu” – orzeka raport autorstwa naukowców pod wodzą Zhang Zhiwei.

Od 2000 roku w środkowej części USA zanotowano mnóstwo małych, lecz nietypowych wstrząsów, co skłoniło władze do przeprowadzenia szeregu badań w stanach Oklahoma, Teksas, Kolorado, Ohio i Arkansas.

W raporcie amerykańskiego instytutu geologicznego czytamy, że „w niektórych miejscach zwiększona aktywność sejsmiczna pokrywa się z utworzeniem w nich podziemnych zbiorników na zużytą wodę”. Naukowcy nie wskazują wprost na wpływ szczelinowania na aktywność sejsmiczną.

Większość z tych wstrząsów nie jest wystarczająco silna, aby była odczuwalna na powierzchni. Ale trzęsienie ziemi o sile 5,7 st. w skali Richtera w 2011 roku w Oklahomie zrównało z ziemią 14 domów, raniąc dwie osoby. Wstrząs ten był powiązany z podziemną studnią. Syczuan jest osiem razy gęściej zaludniony niż Oklahoma.

Trzęsienie ziemi z 2008 roku w Wenchuan w Syczuanie było najsilniejszym od ponad dekady. Zginęło w nim 69,227 osób, w tym 5335 dzieci w wieku szkolnym. Według instytutu badań geologicznych w USA, w Chinach miały miejsce trzy z dziesięciu najbardziej zabójczych trzęsień ziemi w historii.

Południowo-zachodnie Chiny, w tym Syczuan i region górnego biegu Jangcy wg chińskiego ministerstwa ds. ziemi i złóż odpowiadają za 40 proc. krajowych złóż gazu łupkowego. Chiny chcą do 2015 roku wyprodukować 6,5 miliarda metrów sześciennych gazu z łupków. Do 2020 zakłada się wydobycie aż 100 miliardów metrów szcześciennych. Aktualne regulacje prawne nie zawierają wymogu badań sejsmicznych.

>>> Polecamy również: Czy gaz łupkowy przyniesie krajom Europy wschodniej niezależność od Rosji?

Koncern Shell, który planuje inwestycje wysokości miliarda dolarów w gaz łukowy w Chinach, odmówił komentarza w sprawie zagrożeń sejsmicznych. Shi Jiangtao, rzecznik firmy w Chinach oznajmił jedynie, że firma analizuje dane o terenie i uwarunkowaniach sejsmicznych w ramach rutynowej kontroli przed odwiertami.

China National Petroleum i China Petrochemical nie odpowiedziały na e-maile w tej sprawie.