Po wyraźnym spadku liczby wniosków do 328 tys. w ubiegłym tygodniu (dane po rewizji z 326 tys.), teraz odbicie było niewielkie – do 333 tys. wobec spodziewanych 336 tys. W efekcie średnia 4-tygodniowa, będąca lepszym miernikiem trendu, nadal spada – tym razem do 335,5 tys. z 341,75 tys. w poprzednim tygodniu.

Jednak ani dobra sytuacja na rynku pracy, ani też wypowiedzi członków FED z ostatnich dni, którzy pomału przygotowują grunt pod decyzję o skróceniu programu QE3 już … 18 września, nie robią wrażenia na rynku, który sukcesywnie odwraca się od dolara. Nie jest to tylko kwestia relacji względem euro, które mogło być wspierane przez ostatnie dobre dane z Eurolandu, ale i też pozostałych walut.

W przypadku EUR/USD złamaliśmy okolice 1,3375 i tym samym weszliśmy do szerokiej strefy 1,3375-1,3415. W rannym komentarzu zwracałem uwagę, że wyjście ponad 1,3415 może wymagać mocnego fundamentalnego impulsu. W kalendarzu publikacji na najbliższe godziny mamy dość ważne dane z Chin – o godz. 3:30 poznamy lipcowe odczyty inflacji PPI i CPI, ale o wiele ważniejsze będą informacje z godz. 7:30. To lipcowa dynamika produkcji przemysłowej (szacunki 9 proc. r/r), sprzedaży detalicznej (szacunki 13,5 proc. r/r), oraz inwestycji w aglomeracjach (szacunki 20,0 proc. r/r). Publikowane w ostatnich miesiącach przez HSBC/Markit wskaźniki PMI pokazywały ryzyko osłabienia tempa wzrostu gospodarki, co innego jednak widać było we wskaźnikach PMI liczonych przez chińskich statystyków. Teoretycznie, zatem dane mogą rozczarować, ale nie muszą. Gdyby jednak tak się stało, byłby to dobry pretekst do umocnienia dolara. Zwłaszcza, że BOSSA USD znajduje się w ważnej strefie wsparcia 68,60-68,75 proc.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama