Dzisiejszy dzień przyniesie nam dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce, jednak ich wpływ na wycenę złotego będzie raczej niewielki.

Poniedziałek dla złotego minął pod znakiem kontynuacji osłabienia z poprzedniego tygodnia. Wczorajsza sesja była dość spokojna - spowodowane to było głównie brakiem ważnych publikacji makroekonomicznych ze świata. Co prawda poznaliśmy dane z polskiej gospodarki, jednak nie wpłynęły one znacząco na notowania złotego.

Publikacją danych z polskiego rynku pracy, okazała się stosunkowo dobra. W odniesieniu do ostatnich danych o inflacji, można wyciągnąć wniosek, że siła nabywcza polskiego społeczeństwa w teorii zwiększyła się. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lipcu o 3,5 proc. i obecnie wynosi 3.830,10 zł brutto. Zatrudnienie w ujęciu rocznym zmniejszyło się o 0,7%, co było zgodne z oczekiwaniami.

Dzisiaj z naszego regionu najważniejsza będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce. Rynkowy konsensus zakłada wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 5,1 proc. Jeżeli odczyt okaże się potwierdzeniem dobrych kierunków panujących w polskiej gospodarce, możemy liczyć na reakcję na wycenie polskiej waluty, jednak ostatnia fala osłabienia złotego wskazuje, że te dane mogą okazać się niewystarczające, by odwrócić obecny krótkoterminowy trend.

Reklama

Pozostała część tego tygodnia zapowiada się dużo ciekawiej. Oczy inwestorów zwrócone będą na kilka głównych wydarzeń. Istotne będą dane z rynku nieruchomości w USA oraz publikacja protokołu z posiedzenia FOMC, które poznamy już jutro po południu. Do najważniejszych publikacji tego tygodnia należy również zaliczyć czwartkowe indeksy PMI dla przemysłu. Poznamy nastroje wśród menadżerów ds. zakupów największych firm w Chinach, Niemczech, Strefie Euro oraz USA. Rynek będzie musiał wycenić prawdopodobieństwo ograniczenia programu luzowania ilościowego QE3 w odniesieniu do nowych danych, co z pewnością przełożyło się na dużą zmienność na eurodolarze.

Komentarze do wykresów:

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN od ponad miesiąca porusza się w ramach wyrysowanych kanałów. Po ustanowieniu najniższego od końca maja minimum, mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym. Kurs konsekwentnie dąży do środka szerokiego kanału i najbliższe dni pokażą czy jest to trwała zmiana trendu, czy tylko korekta spadków. Wsparcie w tym momencie stanowi 4,1800 czyli wspomniane już minimum kursowe. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie ostatnie maksimum w ruchu korekcyjnym i jednocześnie 50% zniesienie Fibonacciego w okolicach 4,2600.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN po tym jak osiągnął maksimum na poziomie 3,5540, porusza się w trendzie spadkowym w ramach wyrysowanego trójkąta. W piątek został przełamany opór w postaci górnego ograniczenia trójkąta, jednakże kurs momentalnie zaczął testować ten sam poziom od drugiej strony. Nadchodzące dni pokażą czy jest to trwała zmiana trendu na tej parze, czy po prostu spowolnienie spadków. Oporem przed dalszymi wzrostami będzie poziom 3,4500, czyli ostatnie maksima kursowe, natomiast wsparciem jest przecięta linia trendu spadkowego na poziomie 3,4100.

USD/PLN

Kurs USD/PLN od połowy lipca porusza się dynamicznie w dół. Obecnie dynamika tego ruchu zwolniła, jednakże w dalszym ciągu można mówić o trendzie spadkowym na tej parze walutowej. W przypadku kontynuacji tego ruchu wsparcie stanowić będzie 3,1250 czyli linia łącza lokalne minima kursowe. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca lokalne maksima kursowe przebiegająca na poziomie 3.2050.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN po testowaniu dolnego ograniczenia szerokiego kanału zawrócił i skierował się ku górze formacji. Wsparcie w tym momencie stanowi poziom 4,8500 czyli minima z ostatniego ruchu. W przypadku ruchu w górę oporem powinien być poziom 4.9700.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 19.05.2013 do 20.08.2013 / Media
ikona lupy />
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 19.05.2013 do 20.08.2013 / Media
ikona lupy />
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 19.05.2013 do 20.08.2013 / Media
ikona lupy />
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 19.05.2013 do 20.08.2013 / Media