To trzykrotnie mniej niż w tym samym okresie 2012 r. – wynika z krajowego rejestru podmiotów gospodarczych REGON prowadzonego przez GUS. Ten spadek nie jest przypadkowy.

>>> Czytaj więcej: Dane o sprzedaży detalicznej biją oczekiwania analityków

– Nastąpił m.in. dlatego że w ciągu kilku kwartałów spowolnienia gospodarka oczyściła się w dużym stopniu z najsłabszych podmiotów. Zniknęły z rynku przy kurczącym się popycie. W naturalny więc sposób zmniejszyła się grupa przedsiębiorstw, które traciły w pierwszym półroczu tego roku płynność finansową – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Banku. A jest to główny powód zawieszania działalności, bo oznacza, że firmie brakuje środków na opłacanie stałych kosztów, składek i podatków. Ponadto w II kw. tego roku zaczął się już proces ożywienia gospodarki. – Było więc mniej argumentów przemawiających za zawieszaniem firm – twierdzi Bujak.

Liczba uśpionych przedsiębiorstw zmniejszyła się także dlatego, że część przedsiębiorców zamiast zawieszenia działalności wybrała ich likwidację. To dlatego liczba wyrejestrowanych firm była w pierwszym półroczu o 4,8 proc. wyższa niż w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku (pisaliśmy o tym w ostatni czwartek).

Przedsiębiorcy zawieszają interesy także niezależnie od ogólnej koniunktury gospodarczej. M.in. dlatego że ich działalność ma charakter sezonowy. Tak jest np. w budownictwie. Dla wielu firm z tego sektora, zwłaszcza małych, nie ma zleceń w okresie zimowym. A jeśli nawet są, to głównie na krótki czas, co uniemożliwia im wypracowanie odpowiedniego zysku. Pojawiają się też różne zdarzenia losowe czy też problemy rodzinne, które uniemożliwiają przedsiębiorcom kontynuowanie działalności. Jeszcze inni robią to dlatego, że emigrują, żeby zdobyć doświadczenie za granicą.

Co ważne, choć zdecydowanie spadła liczba zawieszanych firm, to przez lata nagromadziło się ich bardzo dużo – w końcu czerwca było ich ponad 364 tys.

  • 10,2 tys. firm zawiesiło działalnością w I półroczu 2013 r.
  • 189,6 tys. przedsiębiorstw zarejestrowano w I półroczu 2013 r.
  • 144,7 tys. firm wykreślono w tym okresie