Według Jones Lang LaSalle (JLL), firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych, od stycznia do czerwca 2013 r. wynajęli oni 778 tys. mkw. powierzchni. To o 38 proc. więcej niż przed rokiem. JLL szacuje, że także w kolejnych miesiącach deweloperzy mogą liczyć na spore zainteresowanie magazynami. Będzie temu sprzyjać m.in. zakładane w większości prognoz ekonomicznych odbicie dynamiki wzrostu PKB. Inny czynnik, który może wzmocnić popyt, to rosnąca rola sprzedaży internetowej.
– Podmioty z sektora e-commerce konsekwentnie wzmacniają swoją aktywność na polskim rynku, stając się powoli konkurencją dla handlu tradycyjnego. Wiele z nich lokuje tu centra dystrybucyjne nie tylko o zasięgu krajowym, lecz także na Europę Środkowo-Wschodnią – wskazuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.
Jaki dokładnie jest udział branży e-commerce w wynajmie magazynów, trudno jednak oszacować, ponieważ firmy organizację dostaw często zlecają operatorom logistycznym i same nie uczestniczą w wynajmie. W tym roku do Polski wszedł na przykład Dirks Consumer Logistics, który w magazynie pod Wrocławiem będzie obsługiwać centrum dystrybucyjne przedsiębiorstwa z branży e-commerce na Europę Środkowo-Wschodnią. Firma wynajęła tam 20 tys. mkw. i planuje wydzierżawienie dodatkowych 25 tys. mkw. Według JLL segment logistyczny w pierwszej połowie roku miał niemal 40-proc. udział w podpisanych umowach najmu.
Rynek magazynowy wspierają też m.in. firmy produkcyjne działające w Europie Zachodniej, które w poszukiwaniu oszczędności nadal chętnie przenoszą zakłady do innych krajów. – Zyskały na tym przede wszystkim sąsiadujące z Niemcami Polska i Czechy – wskazuje Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w Cushman & Wakefield.
Reklama
Deweloperzy liczą, że zainteresowanie lokowaniem w Polsce produkcji utrzyma się m.in. dzięki decyzji rządu o przedłużeniu działalności specjalnych stref ekonomicznych. Strefy zamiast do 2020 r. będą działały o sześć lat dłużej. – To był dobry ruch – mówi członek zarządu jednej z firm deweloperskich działających w segmencie magazynów i powierzchni przemysłowych.
Pośrednicy duże nadzieje wiążą też ze wzrostem przeładunków w polskich portach kontenerowych.
– Na wzrost przeładunków wpływają przede wszystkim rozwój infrastruktury portowej oraz dostępność nawigacyjna. Nie bez znaczenia pozostaje również idealna lokalizacja polskich portów. Ona czyni je istotnym punktem przeładunkowym dla towarów, które trafić mają do Europy Środkowo-Wschodniej – wskazuje Tomasz Olszewski z JLL.
Właśnie nad morzem powstaje obecnie najwięcej powierzchni magazynowej niezabezpieczonej żadnymi umowami najmu. Chodzi dokładnie o Trójmiasto, gdzie trwa budowa magazynu w pobliżu terminali kontenerowych gdyńskiego portu.
O optymizmie panującym w segmencie nieruchomości magazynowych może świadczyć decyzja dewelopera MPL Group, który zamierza w tym roku zadebiutować na GPW. – W Polsce wykorzystywanych jest ok. 7,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to zaledwie jedna czwarta tego, co oferują nasi zachodni sąsiedzi. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla lokalizacji parków logistycznych, m.in. w wyniku rozbudowy infrastruktury drogowej – wskazuje Radosław T. Krochta, wiceprezes MLP Group.