„Spółka działa w oparciu o 6 oddziałów regionalnych zlokalizowanych w siedzibach dotychczasowych spółek gazownictwa w: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Tarnowie i Zabrzu, które realizują usługę dystrybucji gazu ziemnego w dotychczasowym zakresie i na dotychczasowym obszarze swojego działania" – czytamy w komunikacie.

Formalne połączenie spółek dystrybucyjnych nastąpiło już 1 lipca 2013 r. poprzez przejęcie ich przez spółkę działającą pod firmą PGNiG SPV 4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W dniu 12 września 2013 roku firma zmieniła nazwę na Polska Spółka Gazownictwa .

„Konsolidacja spółek dystrybucyjnych wynika bezpośrednio z realizacji krótkoterminowej strategii budowania wartości GK PGNiG na lata 2012-1014 i wiąże się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą dynamicznie zmieniające się otoczenie, liberalizacja rynku gazu w Polsce i pojawiająca się na nim konkurencja oraz zmieniające się potrzeby odbiorców gazu" – zaznaczono w informacji.

Zmiana modelu dystrybucji z rozproszonego na zintegrowany pozwoli na wspólne i bardziej oszczędne zakupy, dokładnie planowane inwestycje, lepiej kontrolowane finanse i ujednolicenie procedur obsługi klienta, podkreślono również.

Reklama

Polska Spółka Gazownictwa zatrudnia ponad 13 tys. pracowników, dystrybuuje ponad 9 mld m.szesc. paliwa gazowego, dostarczając gaz ziemny do ponad 6,7 mln odbiorców końcowych, a obsługiwana przez nią sieć gazociągów przekracza długość 120 tys. km.