Ich łączna wartość to około 108 milionów euro. Wsparcia doczekały się Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie oraz dwa zakłady produkcyjne w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim.

>>> Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne będą wchodzić do coraz mniejszych miejscowości

Jakie inwestycje uda się zrealizować dzięki pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej? W Warszawie na powstać Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii czyli laboratoria dla zespołów badawczych z Polski i zagranicy. Dzięki temu powstanie 80 nowych miejsc pracy, w tym 30 badawczych. Budowa przez spółkę HS Wrocław w województwie dolnośląskim nowego zakładu produkcyjnego ma pozwolić na budowę komponentów dla przemysłu lotniczego, a spółka Pilkington Automotive, dzięki decyzji KE, będzie mogła uruchomić w województwie świętokrzyskim systemy technologiczne produkcji szyb samochodowych.

Komisarz do spraw rozwoju regionalnego Johannes Hahn w rozmowie z IAR stwierdził, że inwestycje te będą miały szerszy, niż tylko regionalny, wpływ. „W tych inwestycjach są elementy innowacyjne. Wierzymy, że połączą one przemysł i naukę.

Reklama

"Mogą one przynieść korzyści dla całej Europy” - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej komisarz Johannes Hahn.
Jak informuje minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska to trzy z 27 inwestycji powyżej 50 milionów euro, które zgodnie z regulacjami musi zatwierdzić Komisja Europejska. Do akceptacji pozostało jeszcze 16 inwestycji. Elżbieta Bieńkowska w rozmowie z IAR zapewniła, że ich realizacja i rozliczenie musi nastąpić przed końcem 2015 roku.

Dzięki tym inwestycjom ma powstać co najmniej 700 nowych miejsc pracy. Unijny komisarz Johannes Hahn gościł dziś w Warszawie z minister Elżbietą Bieńkowską rozmawiał między innymi o kolejnym europejskim budżecie, który obejmuje lat 2014-2020.

>>> Czytaj też: Budowa dróg: polskie spółki wypłyną na fali bankructw gigantów?