Z danych pośrednika finansowego Open Finance wynika, że w pierwszej połowie września średnie oprocentowanie lokat o dwuletnim okresie zapadalności wynosiło 2,7 proc. W tym samym czasie depozyty krótsze, zakładane na sześć miesięcy i rok, pozwalały zarobić odpowiednio 2,5 oraz 2,47 proc. Jeszcze mniej banki oferowały klientom skłonnym ulokować środki na kwartał – średnio 2,43 proc. w skali roku.

Klienci banków stoją przed niełatwym wyborem. Jeżeli zdecydują się dziś na założenie relatywnie wysoko oprocentowanej lokaty na przykład na 2 lata, zamrożą oszczędności na długi okres. W ten sposób pozbawią się możliwości skorzystania z lepszych ofert banków, gdy stopy zaczną rosnąć. To zaś, zdaniem analityków, może się stać już w przyszłym roku. Natomiast decyzja o otwarciu lokaty krótszej będzie oznaczać mniejsze zyski dziś.

Propozycję rozwiązania dylematu ma Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający BGŻ Optima. Radzi, by klienci, którzy chcą inwestować bezpiecznie i w polu ich zainteresowania leżą wyłącznie bankowe lokaty, podzielili swoje oszczędności na dwie części. – Pierwszą powinni zdeponować na przykład na koncie oszczędnościowym, które zapewnia łatwy dostęp do gotówki i daje możliwość reagowania na nowe oferty depozytów. Drugą część powinni włożyć na lokatę o dłuższym horyzoncie oszczędzania, gdzie dziś mogą dostać nawet 4 proc. – uważa Piotr Grzybczak.

>>> Czytaj też: Polacy trzymają więcej pieniędzy w bankach

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie banki będą kontynuowały strategię polegającą na poprawie oferty w segmencie dłuższych produktów oszczędnościowych, kosztem lokat najkrótszych. – Widzimy, że taka propozycja cieszy się akceptacją klientów i jest odpowiedzią na ich potrzeby. Z drugiej strony jest ona korzystna z punktu widzenia zarządzania płynnością banku – twierdzi Adam Słupski, dyrektor działu depozytów w Santander Consumer Banku.

Specjaliści uważają, że takie działanie już wkrótce może się okazać dla banków szczególnie zyskowne. – Instytucje wykorzystują okres rekordowo niskich stóp procentowych do budowy taniej bazy depozytowej. Zabezpieczają się w ten sposób przed wzrostem kosztów pieniądza w przyszłości– uważa Tomasz Bursa, analityk sektora bankowego.

Również Piotr Sadza, ekspert z firmy doradczej Deloitte, uważa, że banki będą zwiększać atrakcyjność depozytów o dłuższym okresie zapadalności. – Funkcjonujące w Polsce banki w coraz mniejszym stopniu mogą korzystać z trwałego finansowania ze strony zagranicznych spółek matek. Muszą więc szukać innego źródła pieniądza, z którego mogłyby rozwijać akcję kredytową – mówi. I dodaje, że instytucjom bardziej niż na krótkich lokatach zależy na depozytach o dłuższych terminach zapadalności ze względu na konieczność poprawy stabilności finansowania. – Działań tych nie należy jednak bezpośrednio wiązać z antycypowanym wzrostem stóp procentowych w przyszłości – uważa Piotr Sadza.

>>> Polecamy: Rośnie zadłużenie budżetu, wolniej przybywa lokat

Bezpieczne pieniądze / ShutterStock
TOP 7 lokat na 5 tys. zł na 12 miesięcy / Media
TOP 7 lokat na 5 tys. zł na 6 miesięcy / Media
TOP 7 lokat na 5 tys. zł na 3 miesiące / Media