Narodowy Bank Polski zmodernizował zabezpieczenia banknotów o wszystkich nominałach poniżej 200 złotych. Do najważniejszych zmian należą odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso.

Zmodernizowane banknoty trafią do obiegu w kwietniu 2014 roku.

Nieuważne oko może nie dostrzec wprowadzonych zmian - NBP nie zdecydował się na zmianę projektów graficznych, a jedynie zastosował nowego rodzaju zabezpieczenia. Jednak przyglądając się można dostrzec różnice wynikające z modernizacji banknotów.

NBP we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych zamierza przeprowadzić ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem "Bezpieczne Pieniądze", w której przybliży Polakom nowe zabezpieczenia banknotów.

Reklama

"W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne „NBP Safe” prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP" - informuje NBP w komunikacie.

Jak zapewnia Narodowy Bank Polski, wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski.

"Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat" - donosi NBP.

ikona lupy />
Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha. Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej – lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich. Źródło: NBP / Media
ikona lupy />
Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera „K” z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki. Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko – insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku. Źródło: NBP / Media
ikona lupy />
Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej – roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych. Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu. Źródło: NBP / Media