Essent Group jest ubezpieczycielem kredytów hipotecznych z siedzibą na Bermudach. W 2009 roku zebrała od grupy inwestorów, w tym Goldman Sachs i Sorosa, 500 mln USD, a w zeszłym tygodniu złożyła IPO jako pierwszy od prawie dwóch dekad gwarant kredytów na zakup nieruchomości.

Rynek ten wraca do formy po fali bankructw właścicieli nieruchomości, która spowodowała konieczność wypłat i wypchnęła prawie połowę tego rodzaju firm z rynku, a gigantów doprowadziła na skraj bankructwa. Teraz, kiedy ceny nieruchomości rosną w najszybszym tempie od 2006 roku, a rząd ogranicza wsparcie dla kredytów mieszkaniowych, firmy, które sprzedawały polisy przed zapaścią na rynku – takie jak Radian Group i MGIC – przyciągają nowych inwestorów, żeby odzyskać utracony kapitał.

- Wciąż uważamy, że to najlepszy sposób na rozegranie odbicia w nieruchomościach - komentuje Jack Micenko, analityk Susquehanna International Group w Nowym Jorku.

>>> Czytaj też: Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła do 421 tys. w sierpniu

Reklama

Radian i MGIC, które przez większość czasu w ciągu ostatnich sześciu lat były nierentowne, w 2013 r. na nowojorskiej giełdzie podwoiły swoją wartość. Kursy akcji firm budujących domy spadły w tym czasie o 0,6 proc.

Essent, firma założona przez Marka Casale’a, pozyskała w maju 2009 roku od inwestorów 500 mln USD. Wśród inwestujących znaleźli się JPMorgan, Goldman Sachs i Pine Brook Road Partners. Zgodzili się na wpłatę kolejnych 100 mln USD rok później, kiedy rynek nieruchomości wkraczał w czwarty rok kryzysu.

W czasie gdy Essent zbierał inwestycje, MGIC w 2009 r. zanotował straty powyżej 1 mld USD. W tym samym roku spółka Triad Guaranty była zmuszona przestać sprzedawać polisy, po czym regulatorzy zobowiązali ją do wypłacania jedynie części odszkodowań. Zarówno Triad, jak i jej rywal PMI Group, złożyły w końcu wniosek o bankructwo. Essent pod koniec 2009 r. kupił od Triad technologię ubezpieczeń hipotek.

Wzrost Essen nabrał tempa w 2012 r., kiedy na rynku nieruchomości zaczęło się odbicie, między innymi dzięki rekordowo niskim stopom procentowym. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku jej sprzedaż wzrosła prawie trzykrotnie względem analogicznego okresu 2012 r. Spółka zajęła piątą pozycję wśród sprzedawców ubezpieczeń kredytów hipotecznych.

Dodatkowym inwestorem był podmiot kontrolowany przez Soros Fund Management, którego dyrektor zarządzający zasiada od 2010 r. w radzie nadzorczej Essent.

W pierwszym półroczu zysk firmy wyniósł 30,8 mln USD. Essent ma przewagę nad konkurencją dzięki temu, że nie obciążyły jej straty sprzed kryzysu.

>>> Polecamy: Chcesz zarobić? Zainwestuj w katastrofę