Emeryci w Szwajcarii, zaniepokojeni deficytem w funduszu emerytalnym, dorabiają wyprowadzając psy, udzielając porad finansowych, a nawet pracując za barem.

Według najnowszych dostępnych danych deficyt funduszu emerytalnego wzrósł w 2011 r. do 42,4 mld franków (145,4 mld zł) z 17,8 mld franków w 2007 r. Ten skok był spowodowany niskimi stopami procentowymi.

Emeryci, którzy rejestrują się w portalach takich, jak ten, mają od 60 do 90 lat i sami ustalają swoją stawkę godzinową (minimum to 20 franków).

- To się zaczęło jako szalony pomysł, bo nie chciałem po prostu siedzieć w domu przez cały dzień po przejściu na emeryturę, chciałem być aktywny – mówi 69-letni elektryk Peter Hiltebrand, który założył agencje Rent a Rentner (Wypożycz Emeryta) w 2009 r. wraz z córką Sarah i jej partnerem Reto Duerrenbergerem. – Pomyślałem, że na pewno są inni emeryci, którzy byliby zainteresowani.

Szwajcaria jest piąta w rankingu krajów o najwyższym dochodzie per capita na świecie – według danych Banku Światowego w zeszłym roku dochód na mieszkańca wynosił 255,5 tys. zł - a liczba osób pracujących w wieku emerytalnym skoczyła o 43 proc. w ciągu ostatniego dziesięciolecia (ze 100 tys. w 2002 r. do 143 tys. w 2012 r.).

- Nie chodzi tylko o wyprowadzanie psów i prace ogrodowe – mówi Anita Haug, 64-latka, która zarejestrowała się w agencji pośrednictwa pracy dla emerytów po przepracowaniu 23 lat. – Jest duży popyt w sektorze biznesu i finansów, bo emeryci mają know-how, którego brakuje młodym ludziom.

Starzejące się społeczeństwo

Starsi pracownicy mogą pomóc rozwiązać problem rosnących kosztów starzenia się populacji, braku siły roboczej i zwalniającego wzrostu gospodarczego, sugeruje OECD.

Odsetek osób w wieku 65 lat i starszych w Szwajcarii wzrośnie z obecnego poziomu 17,4 proc. do 24,2 proc. do 2030 r., wynika z danych urzędu statystycznego. Dla porównania w 2011 r. w Polsce ten odsetek wynosił 12,7 proc., według danych spisu powszechnego.

>>> Czytaj także: Sytuacja seniorów w Polsce: w prestiżowych rankingach wypadamy gorzej niż Białoruś

W tym roku rząd Szwajcarii podniósł wiek emerytalny kobiet z 64 do 65 lat, zrównując go z wiekiem emerytalnym mężczyzn. Wielu emerytów zdaje sobie sprawę, że przysługujące im świadczenia nie wystarczą na utrzymanie ich standardu życia z okresu aktywności zawodowej.
- W porównaniu z krajami Unii europejskiej, radzimy sobie bardzo dobrze – mówi Hiltebrand. W sąsiednich krajach może to wynikać z konieczności bardziej niż z chęci pracy. Tam jeszcze bardziej potrzeba takiej platformy jak Rent a Rentner.

- Takie inicjatywy to zdecydowanie krok w dobrym kierunku – uważa Jan-Egbert Sturm, szef think tanku KOF Swiss Economic Institute. – Poprawiają już i tak elastyczne warunki na rynku pracy w Szwajcarii.

Markus Deppeler, prezes Pflanzenoel.ch w Tegerfelden, powiedział, że planuje zatrudnić troje emerytów w ciągu najbliższych miesięcy do działu marketingu i sprzedaży B2B (business-to-business).

- Młodym ludziom brakuje motywacji do pracy, a emeryci chcą pracować i mają bezcenne doświadczenie i know-how – podkreśla Deppeler, dodając, że jego firma jest za mała, by zatrudnić pracownika na pełen etat. Pracodawca nie musi płacić składki ubezpieczeniowej za emeryta zarabiającego mniej niż 1400 franków miesięcznie.

Dodatkowe pieniądze

Ernst Siegrist, 73-letni emeryt, który dorabia ogrodnictwem i stolarką, powiedział, że takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla emerytów, jak i dla państwa. – Niektórych emerytów stać na czynsz, składkę na ubezpieczenie zdrowotne i utrzymanie samochodu, ale to wszystko. Niektórzy potrzebują dodatkowych pieniędzy.

>>> Polecamy: Niemcy eksportują babcie do Polski, bo tu opieka jest tańsza

Co równie ważne, emeryci pozostają aktywni i nawiązują nowe znajomości.

- Nigdy nie zapomnę starszej pani, która chodzi do fryzjera zanim przyjdzie do niej starszy pan, którego zatrudniła za pośrednictwem naszej strony do prac ogrodniczych przez godzinę. Zazwyczaj rezerwuje go na trzy godziny i przez resztę czasu piją razem herbatę – mówi współzałożyciel platformy Reto Duerrenberger.