Ugoda została zawarta pod warunkiem m.in. osiągnięcia porozumienia co do zakresu współpracy pomiędzy stronami na projektach realizowanych przez Rafako. W przypadku niespełnienia się warunków zawieszających do 30 listopada 2013 roku, ugoda wygaśnie.

"Kluczowe postanowienia ostatecznej ugody są następujące:

- Spółki z Grupy Alstom dokonają zapłaty na rzecz Rafako kwoty 23 mln euro w terminie 10 dni od dnia wejścia w życie ugody;

- Spółki z Grupy Alstom dokonają zapłaty na rzecz spółki kwoty 20,5 mln euro w terminie 30 dni późniejszego z następujących dwóch zdarzeń od dnia wejścia w życie ugody albo od dnia wydania przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna polecenia rozpoczęcia prac zgodnie z umową dotyczącą budowy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole" - czytamy w komunikacie.

Reklama

W komunikacie podkreślono, że zapłata tych kwot na rzecz spółki zabezpieczona ma być gwarancją korporacyjną spółki dominującej Grupy Alstom. Gwarancja ma być udzielona w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ugody.

"Spółka oraz Grupa Alstom zrzekną się dotychczasowych wzajemnych roszczeń związanych z projektami Karlsruhe, Westfallen oraz projektem Bełchatów oraz wycofają pozwy oraz wnioski o arbitraż złożone w związku z powyższymi sporami" - czytamy dalej.

Rafako zobowiązało się do współpracy z Grupą Alstom w związku z kontraktem Opole w tym do podzlecenia na rzecz Grupy Alstom części zakresu prac przypadających na spółkę zgodnie z Kontraktem Opole. Szczegółowe zasady współpracy oraz zakres prac zleconych na rzecz Grupy Alstom uregulowany zostanie w umowie wielostronnej pomiędzy Grupą Alstom, spółką, PGE oraz pozostałymi członkami konsorcjum,

Ugoda wejdzie w życie po spełnieniu się następujących warunków zawieszających:

- podpisanie umowy podwykonawczej pomiędzy Grupą Rafako, a Grupą Alstom dot. realizacji kontraktu Opole;

- podpisanie umowy wielostronnej;

- podpisanie porozumienia;

- spełnienie się wszystkich wymienionych warunków zawieszających, które mogą uzależniać wejście w życie umów i porozumień" – podano również.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. W 2012 r. spółka odnotowała 1,29 mld zł skonsolidowanych przychodów. Większościowym akcjonariuszem spółki (61%, bezpośrednio i pośrednio) jest PBG w upadłości układowej.